Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Toiminko typerästi? (työkaveriasiaa)

Vierailija
06.03.2012 |

Ihan oikeasti mua korpeaa niin ettei tosikaan. Olen hukkua jo omiin töihini, lisäksi sijaistan jatkuvasti tiimimme jäseniä. Nyt tälläkin hetkellä kahta.



Asia koskee tätä lähintä työkaveriani joka on ihan jatkuvaan poissa, syynä tyyliin kynnen katkeaminen tai väsyttää.



No, tänään näiden kahden muun ollessa poissa tämä jatkuvasti poissaoleva kertoi menevänsä hammaslääkäriin kello se ja se työaikana (ei kiirelliinen käynti). Sanoin että ei käy, tai käy jos hommaa itselleen sijaisen siihen siksi aikaa, minä en sijaista, piste.



Keksin hätävalheen siihen, että olen menossa syömään ystäväni kanssa jota näen tyyliin kerran puoleen vuoteen.



Mä en kertakaikkiaan jaksa enää. Mulla on tässä toisen työkaverini työt jonka deadlinet pukkaa ja äh! Mä en vain jaksa! Esimies tulee töihin kääntymään hetkeksi huomenna, aion mennä puhumaan tästä.



Mua pidetään tässä jonain varavarahenkilönä jolle aina "sopii" kenenkin mitkä tahansa menot. Ei sovi enää. Oon iltasin ihan poikki ja kireä kuin viulunkieli, en mä jaksa. Syön hirveitä määriä ruokaa, tuntuu että se on ainut lohtu tässä. Juu, ja notku en täällä todellakaan, tästä piti tulla kysymään ennenkuin teen itsestäni ihan naurunalaisen täällä töissä. JA kiitän jo etukäteen tuhannesti vastauksistanne.



Mitä sinä tekisit?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
06.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

kuitenkin ylempi, että voit kieltää menemästä hammaslääkäriin?

Vierailija
2/5 |
06.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

vaikka olisivat perusteettomia, on esimiehen asia puuttua siihen.



Sen voit tehdä, että puhut esimiehelle ja sanot, että koska rouva X on jatkuvasti poissa, sinulla on koko ajan enemmän töitä kuin mitä ehdit tekemään. Kysyt, mitä voidaan jättää tekemättä ja miten asiat priorisoidaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
06.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kun esimiehesi tuo sinulle lisätyötä, niin mitä sanot?



Jos kaikkeen sanot joo koko ajan, niin kaikki luulee, että homma on ok. Tuossa tilanteessa johto todennäköisesti ajattelee, että teidän tiimissä on paljon löysää kun sairaspoissaolot ei näy mitenkään.

Vierailija
4/5 |
06.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minkätyyppistä työtä teet? Onko joku asiakaspalvelu tai puhelinpäivystys, joka pitää hoitaa?

Vierailija
5/5 |
06.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Toi on kyllä aika tyypillistä, että kestää ja kestää ja kestää ja kerää kiukkua ja sitten kun se pinna katkeaa, niin...



Itse olisin jo aiemmin sanonut esimiehelle, että tämä jatkuva sijaistaminen ei käy, tai ainakin osa hommista pitää jakaa muiden kesken. Tässä lintsaavan duunikaverin tilanteessa e olisi valehdellut, aina tyhmää. Oisin sanonut, että on jo kahden sijaistus omien lisäks. Voi kun olisit kertonut aiemmin tuosta hammaslääkäristä, niin ois voinut joko järjestelä töitä paremmin tai koittaa siirtää sitä, koska näin tilanne kestämätön. Täytyy kyllä huomenna esimiehen kanssa puhua työnjaosta, näin ei toimi.



Ja sitten puhut myös.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme neljä viisi