Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kuivausrumpu on ihan huippuvehje! Pölyn

Vierailija
21.03.2012 |

määrä on vähentynyt todella merkittävästi. Oli karseaa huomata miten paljon esim. puhtaista lakanoista lähtee pölyä, huh.

Kommentit (18)

Vierailija
1/18 |
22.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Perheessä viisi ihmistä, kahdella astma, pölyallergia ja hajuherkkyys. Kuivausrumpu auttaa pitämään huoneilman vähemmän pölyisenä, eikä ole tarvetta käyttää huuhteluaineita tms.

Ja kyllä silläkin on merkitystä, ettei tarvitse pitää ahtaassa asunnossa jatkuvasti pyykkitelinettä olohuoneessa/eteisessä/kylpyhuoneessa(ei sopisikaan).

Sähköä kuluu tietenkin, mutta kyllä asuinneliötkin maksavat..

Vierailija
2/18 |
22.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pyykit kuivuvat suoriksi ja ne on helppo viikata. Enää ei tarvita kolmea pyykkitelinettä ympäri taloa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/18 |
22.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

en huolisi kotiini kuivausrumpua. Tehokkaasti lingotut pyykit kuivuvat sitäpaitsi niin nopeasti, että senkin puolesta turhista turhin vehje.

Vierailija
4/18 |
22.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta vaikka muuta väitetään, mun mielestä vaatteet kului nopeammin "puhki" silloin kun meillä vielä oli kuivari.Jotkut vaatteet, kuten mun lempihousut, ei enää kuivurin hajoamisen jälkeen ole lempparit :( sammarit kerää jostain nöyhtää, joka jää niihin ikävärti kiinni, kuivurikuivauksen jälkeen ne oli aina kuin uudet...Mutta joo.Itse en uskonut enää pärjääväni ilman, mutta kumma kyllä sitä on taas tottunut ripustelemaan, ja ikävät puhtaan pyykin kasat on hävinneet, kun teline pitää saada tyhjäksi , kuivurista tuli vaan tyhjennettyä kuivat koriin, telineeltä viikkaan ne suoraan kaappiin.Hyviä puolia kummassakin, mutta ilmankin pärjää.

Vierailija
5/18 |
22.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

kuivaan rummussa lähinnä pyyhkeet ja lakanapyykin, jota tulee meillä paljon. 5 henkilön lakanat kun vaihtaa samana päivänä, niitä saa pestä pari-kolme päivää jos joutuu ovien päällä kuivattamaan. Ei varmaan tee ovillekaan hyvää. Pyyhkeistä tulee ihanan pehmeitä eikä korppuja. :)-ap

Vierailija
6/18 |
22.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ne pölyt, mitä kuivausrummussa irtoaa, on itse asiassa irronnut jo pesuvaiheessa. Vaatteiden nukkaantuminen johtuu siitä, että pelkkä pesu koneessa ja kuivaaminen narulla ei irrota tätä pölyä. Sen sijaan oikea pesuohjelma ja oikea kuivausohjelma pitävät vaatteet paremmassa kunnossa. Meillä rummutetaan lapsien ja vanhempien vaatteet, ja ne ovat todella hyvässä kunnossa. Saimme tuttavilta heidän vanhoja lastenvaatteita, ja olivat aivan nyppääntyneitä. Syynä se, että kotona ei ole kuivausrumpua.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/18 |
22.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Laitan suurinpiirtein kaiken kuivuriin, eikä vaatteet ole kuluneet ollenkaan. Pölyttömän puhtaat vaatteet, eikä kone myöskään rypistä.

Vierailija
8/18 |
22.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

pienessä asunnossa ei mahdu levittelemään mitään telineitä enkä halua pyykkejä kuivamaan olohuoneeseen tms.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/18 |
22.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miellä ollut reilun vuoden käytössä kuivausrumpu ja en mistään hinnasta antaisi pois.



Vaatteiden kulutusta en ole huomannut. Ja koneessa on ohjelma myös esimerkiksi silkille, jolloin se kuivaus tehdään melko varovaisesti.



Pölyn määrä on vähentynyt merkittävästi ja onhan se palkon käytännöllisempi ja helpompi kuin vaatteiden virittely narulle.



Niin ja sähköstä sen verran, että ilmalämpöpumppuversiot itse asiassa säästävät sähköä jos asuu sähkölämmitteisessä kämpässä...

Vierailija
10/18 |
22.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja eikös ne pyykit haise tunkkaselle kun kuivaa kuivausrummulla?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/18 |
22.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja eikös ne pyykit haise tunkkaselle kun kuivaa kuivausrummulla?

Vierailija
12/18 |
22.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

perus LG:n rumpu ja olen siihen erittäin tyytyväinen. Pääsääntöisesti käytän sitä lakana- ja pyyhepyykin kuivattamiseen. Lapsillani on paljon plyysivaatteita, jotka myös kuivaan rummussa, jolloin niistä tulee ihanan pehmeitä ja pörröisiä. En ole huomannut, että rumpukuivaus olisi ollut pahaksi yhdellekään tekstiilille. Ja minä sentään olen aika ajoin onnistunut työntämään sinne myös sellaisia vaatteita, joissa rumpukuivaus on kielletty...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/18 |
22.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vaikka mulla on hyvä linko pyykkikoneessa, niin silti se kuivausrumpu on aivan ehdoton. Saa elukoiden karvat helposti pois ja muutenkin pyykit tuntuvat paljon puhtaimmilta ja ovat taivaallisen pehmeitä.

Jos vaate on laadukas, niin kuivaurumpuun voi laittaa myös kuvallisia ja koristeltuja vaatteita. Osasta vaatteistahan kimallukset sun muut lähtevät jo pesukoneessa.

Vierailija
14/18 |
22.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä olen vältellyt sitä kuivausrumpua ekologisista syistä.



Mutta alkaa ärsyttämään pölyisyys (aika ihana ajatus on, jos kuivausrumpu auttaisi niitä vähentämään!!), lisäksi meidän pojalla on pölyallergia. Hänellä ei kyllä onneksi ole pahat ne allergia oireet..



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/18 |
22.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

kuivuminen kun tapahtuu itsestään ilman mitään kuivausta. Miksi ihmisen on pakko tuhlata energiaa niin saatanan turhiin asioihin.

Vierailija
16/18 |
22.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Saimme tuttavilta heidän vanhoja lastenvaatteita, ja olivat aivan nyppääntyneitä. Syynä se, että kotona ei ole kuivausrumpua.


Meillä ei ole nukkaa missään vaatteissa vaikka ei ole kuivausrumpua.

Muutenhan se olisikin kätevä vehje, mutta en halua olla uusimassa vaatteita koko ajan. Ja kun ostaa kivoja vaatteita niin niiden pilalle meneminen kuivausrummassa oikeasti harmittaa!

Meillä pölyämiseen auttoi se, että pyykit kuivataan kylppärissä. Ei leviä ympäri asuntoa sitten eikä tarvitse katsella kuivaustelinettä olkkarissa. Lisäksi pyykit pestään aina samoina päivinä niin kylppärissä on kuivausteline vain 2 pvää.

Vierailija
17/18 |
22.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

ollut kuivausrumpu ahkerassa käytössä viimeiset 10 vuotta. En tajua, miten jotkut jaksaa ilman, varsinkaan jos on lapsia, joilta pyykkiä tulee.



Se on kyllä totta, että vaatteet kuluu enemmän, mutta kaikkea ei voi saada.

Vierailija
18/18 |
11.03.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuivausrumpu kuluttaa vaatteita, kuluttaa sähköä eikä kaikkea pyykkiä voi edes laittaa kuivausrumpuun.

Olen kuivannut narulla koko elämäni ja ikinä ei ole ollut tuota pölyongelmaa. Olen myös testannut ja pöyhinyt narulta otettuja kuivia vaatteita ja katsonut valoa vasten oikein, eikä ne mitään pöllyä.

En itse hommaisi kuivausrumpua, mutta hyvä, jos joku kokee, että se helpottaa elämäänsä.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kahdeksan kuusi