Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Maksullinen "työnhakukoulutus" ?

Vierailija
13.03.2012 |

Joku aika sitten yksi firma tehtaili näillä rahaa. Ei kannata mennä missään tapauksessa.



Kouluttavat kymmeniä/satoja eivätkä välttämättä valitse ketään. Mitään työpaikkaa ei ole olemassakaan tai niitä on tasan yksi.



Ja kaikki mahdolliset kiinnostuneet kutsutaan tähän "koulutukseen" - käärivät tyhmiltä isot rahat.



Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
13.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siitä on saatu hyvä bisnes.

Vierailija
2/2 |
13.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yksi firma haki aina Mollin sivuilla toimittajaa. Ei vaan tuntunut löytyvän kun haku jatkui kk tolkulla. Laitoin minäkin sitten hakemuksen ja kutsu kävi.



Matkustin kaupunkiin työnhakuun n. 120 km. Yllättäen haastattelua ei ollutkaan vaan pyydettiin tekemään puhelinhaastattelu ja kirjoittamaan lehtijuttu.



Kyseessä oli advertoriaali eli maksettu artikkeli.



Jutun tehtyäni lähetettiin pois ja luvattiin olla yhteydessä hausta parin päivän päästä. Mitään ei kuulunut. Laitoin meiliä ja sanottiin että pari päivää niin ovat yhteydessä. Ei mitään.



Kun riittävästi soittelin ja meilailin, sain tj: ltä ontuvan kuuloisen meilin että olin tullut haussa toiseksi.



Ilmoitus kuitenkin pysyi Mollin sivuilla, eli oli jatkuva haku päällä toimittajille joilla teetettiin ilmaista työtä.



Lopulta ilmoittelu päättyi kun olin työkkäriin yhteydessä asiasta.



Tuollaisia vedätysfirmoja on vaan olemassa. Niistä kannattaa pysyä kaukana.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla