Mitä mieltä nimestä Sara?
Kommentit (22)
Ei tosin enää ole ykkössuosikkinimi
Omallenikin olisin voinut vakavasti harkita, ellei miehen suvusta jo yksi saman niminen löytyisi. Harmi.
Kaikki Sarat joita tunnen ovat epämiellyttäviä tyyppejä.
Oli uusi ja nouseva reilu 10 v sitten pk-seudulla ja on sittemmin yleistynyt koko maassa. Tuskin kuitenkaan liian yleinen
Poikkeaa ruotsalaisten Sarasta siten, että ruots. Sara on meillä Saara, kun Sara taas on luontonimi. Sarat ovat heinien tapaisia kosteilla paikoilla eläviä ruohoja.
tuossa nimessä se on kovin vallitseva. Ässällä alkava nimi suhisee myös monen suussa liikaa...
Kaikki Sarat joita tunnen ovat epämiellyttäviä tyyppejä.
Itsekeskeisiä. Tylsä nimi.
Aika yleinen vaan. Vuoden 2010 tilastossa 10. yleisin tyttöjen ensimmäinen etunimi. 2011 tilastoa ei ole vielä ilmestynyt, mutta ei ole varmaan muuttunut harvinaisemmaksi.
Mutta jos ei yleisyys haittaa, niin nätti nimihän se on!
Täältä löytyy tilastoja, jos kiinnostaa:
http://www.vrk.fi/default.aspx?id=279
Suomalainen ärrä ei minusta ole kovin kaunis ja tuossa nimessä se on kovin vallitseva. Ässällä alkava nimi suhisee myös monen suussa liikaa...
Trololololololollolloo
nyksän exä pilannut nimen. Itsekeskeinen, ilkeä hyväksikäyttäjä.
kaikki tuntemani Sarat ja lukisuuden Sarat on jjostain syystä kauniita.
mielelläni antaisin luontonimilapselleni :) Mutta valitettavasti wt-jengi on antanut sitä omille lapsilleen niin paljon, että se on mennyt pilalle :(
Usein on niin, että Sari-äiti antaa tyttärelleen Sara -nimen. Pelkästään meidän alueella on näitä pareja 3 perhettä.
Voisin antaa omalle lapselleni, jos sukunimessä ei olisi r:ää.
kai nyt olet löytänyt sellaisen nimen, jossa ei ole yhtäkään samaa kirjainta kuin sukunimessa! Toivottavasti...
Meillä harkittiin nimeä vakavasti v. 2003. Sitten hoksattiin, että sen suosio oli räjähtänyt ja valittiin vähemmän yleinen.
Yksi kauneimmistä suomalaisista naisten nimistä.
Raamatun Saaran suomalainen versio.
ei nimi miestä pahenna....eikä naista
Tyttären tarharyhmässä on yksi Sara, harrastusryhmässä toinen...Sara-nimisiä tulee vastaan joka paikassa. Tyttäreni on syntynyt v.2008, joten ainakin siinä ikäluokassa erittäin yleinen nimi.
Kaunis nimi silti.
Voisin antaa omalle lapselleni, jos sukunimessä ei olisi r:ää.