Millaiset vaatteet yksivuotiaalle pojalle häihin ja valmistujaisjuhliin?
Meillä on ihan oikeat juhlavaatteet pojalle (paita+liivi+housut) mut noi on niin epäkäytännölliset kuin olla voi. Housut tippuu koko ajan ja paita ei pysy sekuntiakaan housuissa, vaan ruttaantuu hikisenä kainaloihin. Koko homma pitäis paketoida henkseleillä kasaan ja se on jo vähän liioittelua. Nyt ois siis hakusessa ideoita käytännölliseen ja siistiin juhlapukeutumiseen. :)
Kommentit (10)
on ollut ihania poikien housuja, joissa henkselit valmiina kiinni, alle kaulusbody ja tarvittaessa joku siisti villatakki tms.
Eli selllaiset "maalarin housut", niitä on ihan siistejäkin, alle body, niin paidan helma pysyy alhaalla. Tai jos helma pysyy, niin kauluspaita.
Tässä jopa juhlahaalari: http://www.selja.fi/product_details.php?p=1547
http://www.selja.fi/product_details.php?p=846
Lapsille myydään sellaisia kuminauhamaisia vöitä, jotka joustaa. Meillä sellainen ollut mustana ja tummansinisenä, joten sopii hyvin juhlahousuisin. Pienielle lapsille on myös sellaisia juhlapaitoja, joissa alaosa onkin bodymallinen. Annakin Kinderit tekee näitä. Meillä tosin on käyetty aina tavallista juhlapaitaa joka on sitten välillä laitettu takaisin housuihin.
Housuihin henkselit. Sitten kauluspaita ja slipoveri. Henkselit jää slipoverin alle, mutta pitävät housut ylhäällä, jolloin paitakin pysyy housuissa.
t. 4
kauluspaita-liivi-suorahousuhommat on vauvoilla pienillä taaperoilla ihan karseita. :D Naurettavan näköisiä. IMHO.
Minä ostin omalleni kesän juhliin mustat siistit pehmeää samettia olevat terättömät henkselipotkarit (Finnwear, Sokokselta). Niiden alle laitetaan valkoinen body.
Vauvoilla JA pienillä taaperoilla, piti lukea.
niissä on kaikki samassa paketissa. Näitä esim Halosella, Sokoksella, Jerper Juniorilla ym
Näistähän sai paljon ideoita. :)
ap.
Kappahlissa tai Lindexillä olen nähnyt valkoisia kauluspaita-bodeja. Pysysvät siis housusssa. Housuihin henkselit.