Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

hermorata ongelmat ja raskaus

Vierailija
03.03.2012 |

Onko näiden yhteensovittamisessa ongelmia?

Eli homma on niin että mulla jotain hermoperäistä ongelmaa jäänyt iskiaksista esim. nukkuessa kädet puutuu (siis voi puutua molemmatkin yhtäaikaa) ja juuri tällä viikolla lenkillä kaatuessani toiselle polvelle koko jalkaa repi hetken aikaa. Ja nämä on nimenomaan hermoston juttuja.

Nyt toivoisimme perheenlisäystä mutta hieman mietityttää tuo...

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
03.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

muiden kokemuksien perusteella?

Vierailija
2/4 |
03.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tai muuten vain repii ja vihloo. Ei raskaudet ole vaivaa pahentaneet tai parantaneet.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
03.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Iskiashermo lähtee lannerangasta ja käsien hermot kaularangasta eli eivät ole yhteydessä toisiinsa.



Käsien puutuminen nukkuessa on aivan yleistä; liikkumaton asento aiheuttaa sen ja varsinkin jos nukkuu mahallaan tai selällään niin, että kädet ovat ylhäällä esim pään alla; oikeastaan on ihme jos kädet eivät noissa asennoissa puudu.



Jos kaadut polvelle niin ei ole mikään ihme, jos jalkaa juilii se jälkeen.



hermostoperäisestä ongelmasta puhutaan vasta kun sama hermo aiheuttaa kipuja/oireita joka päivä normaalissa elämässä usean viikon ajan. Hermojen kunto tutkitaan tällöin enmg-tutkimuksessa.



Vierailija
4/4 |
03.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siis nämä hermorata ongelmat ovat alkaneet 2 pitkäkestoisen iskiaksen jälkeen. Ensimmäistä en pystynyt edes hoidattamaan koska oli 1,5v ja pienin alle 1kk. Mies oli aina töissä ja mulla ainoa keino oli kävellä.Ja se tietenkin pitkittyi. Pari vuotta siitä toisessa jalassa sama homma. Sitä pystyin jo hoidattamaan. Mutta huonoksi onneksi taitavampi omtfysioterapeutti suositteli vaimoaan(nopemmin sai ajan) ja hän oli vasta valmistumassa ja eihän siitä mitään tullu. 2 vuotta hoidatin itseäni eri tasoisilla terapeuteilla. Viimeisenä hermoratahierojalla. Ja sain kuulla kaikenlaista kivaa :( Tuntoaisti on ekan iskiaksen jälkeen takareidessä muuttunut, lienee pysyvästi. Ja jaloissa on ollut muunkinlaista hermohommaa ku tuo avauksessa mainitsemani. Paljonkin. Ne on hermoperäisi. Tutkittu on. Välillä ne kestää muutaman päivän välillä viikkoja. Olen kuitenkin 35 vuoden aikana jokusenkerran ollu polvillaan ja tiedän miltä se normaalisti tuntuu. Ei aiempina vuosina ole vastaavaa suurta muljahtelua ollut.

Käsien puutuminenkin on vasta viimevuosina tullut kuvioon tässä mittakaavassa.

Siksi hieman arveluttaa tämä asia. Mutta hyvä jos tässä ei ole mitään ongelmaa vauvalle niin ei muuta ku pullat uuniin.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kahdeksan neljä