Vasemmistoliitto jatkaa nousuaan, paineli nyt jo Keskustankin ohi
Vasemmistoliitto meni ensimmäistä kertaa Keskustan ohi historiansa aikana. Vasemmistoliiton edeltäjä SKDL oli Keskustaa edellä viimeksi vuoden 1979 eduskuntavaaleissa.
Vasemmistoliitto on ollut viimeaikojen suurin nousija, sen kannatus on noussut viimeisen vuoden aikana yli kolme prosenttia. Kokoomuskin on enää 2,8% päässä.
Kommentit (4)
Ei mikään ihme että Keskusta putoaa. Keskusta on vankeusrangaistukseen tuomitun rikollisen johtama ja se on liikaa kaikille muille paitsi jääräpäisimmille kepuleille.
On mahdollista että vasemmistoliitto nousee tulevaisuudessa 3 suurimman joukkoon. Talouden sopeutus kestää vuosikymmeniä ja suomalaiset kyllästyy pian pelkkään kurjuutus politiikkaan ja epätasa-arvoon.
Mielenkiintoiset vaalit tulossa ja erityisesti sen jälkeiset hallitusneuvottelut. Jos kannatus Vasemmistoliitolla on tätä luokkaa, tai jopa parempi, niin se tulee vähintään tuplaamaan kansanedustajiensa määrän.