Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kokoomus-meppi teki kirjallisen kysymyksen komissiolle Petterin hallituksen toimista!

Vierailija
28.10.2026 |

STT:n toiminta uhkaa päättyä ensi vuonna.

Europarlamentaarikot Mika Aaltola ja itävaltalainen Lukas Mandl ovat jättäneet Euroopan komissiolle kirjallisen kysymyksen STT:n tilanteesta. 

 

https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/mepit-huolissaan-stt-n-tilanteesta-…

 

Mitä ihmettä taas? Kokoomusmeppi tekee EU:lle kirjallisen kysymyksen kokoomusvetoisen hallituksensa toimista? Viestintäministeri Ranne lupasi STT:lle miljoonan euron erityistuen, mutta ei kuitenkaan myöntänyt sitä. Pääministeri vaikenee.

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
28.10.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

On tämä ihmeellinen maa, Suomi on kohta lähes Länsi-Euroopan ainoa ( Islanti ) maa, jossa ei ole kansallista uutistoimistoa ja Tanskan ja Puolan päätösten jälkeen lähes ainoa maa, jossa turkistarhaus jatkuu normaalisti - vaikka suurin osa kansalaisista vastustaa.

Jos on oikeasti varaa laittaa 5% BKT:sta pyssyihin ja varaa alentaa Pohjoismaiden alinta yhteisöveroa, niin kyllä STT:n toiminta pitäisi pystyä turvaamaan jollain mekanismeilla.

Vierailija
2/2 |
28.10.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kokoomuksen suhmuroinneista on aina vaikea saada selvää.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi kolme yhdeksän