Mitä tekisit, jos miehesi ilmoittaisi käyttävänsä amfetamiinia? Ev
Kommentit (20)
semmosen piripippelin kaa...no mikäs siinä jos pieni miellyttää xD
No mä heittäisin miehen pihalle ja takaisin ei olisi tulemista ennen kuin lopettaa jos silloinkaan!
liukenisin paikalta ja pistäisin eropaperit vetämään. Pirinkäyttäjät on aika arvaamattomia sekä aineissa ollessaan että laskujen aikaan ja psykoosit on lähellä.
Mut mä tiedän yhden ihmisen, jolla jostain syystä on amfetamiiniresepti adhd:n hoitoon (ei siis metyylifenidaattia, eikä edes desktroamfetamiinia, vaan ihan tavallista piriä - ensinmainitut ei kai sopineet ja tämä ei ollut Suomessa, ehkä sekin vaikuttaa) ja se jotenkin onnistuu pitämään annoksensa niin kohdallaan, ettei ole ns. päihteissä eikä ole vuosienkaan aikana tullut riippuvaiseksi, vaan on annoksen otettuaan normaali - jopa "normaalimpi" kuin ilman.
semmosen piripippelin kaa...no mikäs siinä jos pieni miellyttää xD
No mä heittäisin miehen pihalle ja takaisin ei olisi tulemista ennen kuin lopettaa jos silloinkaan!
olet oikeassa myös siitä käyntiin saamisessa xD
tuplaamaan annoksen. Ei meinaan tuntuis olevan mitään vaikutusta. Pelottais kyllä, että jos se lopettäis käytön, kuinka HIDAS voisi ihminen sitten olla?
jossa sen olis käytävä säännöllisesti ja annettava puhtaat seulat, js aikoo kotona asua.
muutto muualle. Kotiin, lasten keskelle ei ole asiaa jos ei ole täysin irti huumeista. Sarjoittaisin lukot ja sisäänpääsy vain minun valvonnassa.
Katkaisuhoitoon voisin satsata niin paljon rahaa kuin tarvis.
Eipä tuollaista todellisuudessa ole minkäänlaisena uhkana. Ei kuitenkaan yksikään huumeveikko astu meille, ei vaikka omistaisi puolet talosta.
Eli joko lopettaa tai tulee ero. Keskusteluja en sen syvemmin käy.
sanoisin että anna mullekin,hittoako siinä yksin vaan vetelet.
"sanoisin että anna mullekin,hittoako siinä yksin vaan vetelet."
peesi tälle! :D
Terv: 4 vuotta jo ilman
"sanoisin että anna mullekin,hittoako siinä yksin vaan vetelet."
peesi tälle! :D
Terv: 4 vuotta jo ilman
3v. ilman...
1) kui kauan suhde on kestäny
2) onko jo lapsia.
Jos lapsia olisi ja he olisivat pieniä, suhde päättyisi heti.
Jos suhde oisi melko uusi, se päättyisi.
Jos lapset olisivat jo isompia tai suhde kestäny vuosikausia, voisin harkita jatkoa ja tukea miestä lopettamaan + pakottaisin vieroitukseen.
no entä jos se mies käyttäisi vain kerran kuussa tai vain viikonloppuisin työnsä johdosta?
Minä voisin ehkä ymmärtää, jos käyttö pysyisi hallussa tyyliin roskaruokaa neljästi vuodessa.
Taas nähdään miten paljon porukka täällä tietää ylipäätänsä piristä mitään.
Ei ole "päihdyttävä huume" eli käyttäjä ei sekoa tai ole muuten sekava, päinvastoin skarppi ja valpas ihminen. yöunet piri tosin vie äkkiä, siitä huono aine.
Ihmettelisin, että mistä olis saanu, kun täällä sitä ei ole liikkeellä tällä hetkellä. Jotain shaibaa muuntohuumetta vain...
No minä en ainakaan ex-miehestä huomannut oliko käyttänyt vai ei, ainoastaan valvominen käräytti. Ja ihan sama vaikka ei näykään käytöksestä, lasten kanssa ei olisi todellakaan ok (älkää huoliko, meillä ei ole lapsia).
Kaksipiippuinen juttu, vaikea perustella miksi sitä ei hyväksy jos sitä ei itse edes huomaa, paitsi että se on laitonta, jos se toisella pysyy kuitenkin hanskassa (viihdekäyttönä) eikä ole johtanut vuosien käytön jälkeen mihinkään "vahvempaan".
Helpompi oli erota, mut oli siinä muitakin syitä.
Mutta, jos ilmoittaisi näin 14 avioliittovuoden jälkeen, niin KESKUSTELISIN vakavasti. Tietysti heti hoitoon ja "seuranta" päälle.
Tuntuisi kyllä oudolta, etten olisi asiaa huomannut. Toisaalta vaikea sanoa, kun en tunne (tietääkseni) ketään amfetamiinin käyttäjää.