Tosi edullisia ruokia
Meillä menee teinin & äidin perheessä ihan liikaa rahaa ruokaan!
Haluan syödä hyvää ja maukasta, terveellistä ruokaa. Olen kasvissyöjä, teini on sekasyöjä. Makumme eroavat niin paljon toisistaan, että usein on helmpomaa laittaa kaksi eri ruokaa. Urheilevassa perheessä välipaloihin kuten proteiinirahkoihin, hedelmiin, eväspatukoihin, leivänpäällisiin jne menee tosi paljon rahaa.
Oikeasti, millaiset ruoat olisivat sellaisia, että ruokalasku pienenee ihan konkreettisesti. Tällä hetkellä rahaa menee noin 150 viikossa ruokaan.
Kommentit (56)
Vesivelli, leipäressu. Eivät maksa paljoa, mutta hyviä ja ravitsevia.
Tuollaiset proteiinirahkat ja välipalapatukat nyt ainakin heti ensiksi pois. Leivo vaikka pellillinen pitsaa tai vanhan ajan lihapiirakkaa ja laita tarvittaessa mukaan. Tavallinen maustamaton rahka on ihan yhtä proteiinipitoista kuin nämä "proteiinirahkat". Sitä ja mausteeksi vaikkapa mustikoita.
Niitähän olet tietysti kerännyt pakastimen täyteen.
Ruokajonoista saa ilmaista ruokaa kun jaksaa vain kantaa.
Lihamakaronilaatikko isoon vuokaan. Teen aina kun aikuinen poika tulee kylään. Hernekeittokin itse tehtynä edullinen, voit osan valmiina ottaa itsellesi ja osaan lisätä vaikka kypsät kinkkusuikaleet.
Linssit, pavut & tofu - halpoja ja taipuu moneen ruokaan.
Peltiruuat uunissa , juureksia ja toiseen päähän vaikka grillimakkarat teinille.
Elät vain kerran, tietenkin syöt hyvin
Samassa tilanteessa olevan äidin keinoja:
- Suunnittele ruokalista ja ostoslista. Yritä käydä vain kerran viikossa kaupassa, ehkä kaksi kertaa.
- Keitot! Edullisia, terveellisiä ja saa kerralla ison satsin, josta voi kätevästi pakastaa osan. Teen itselleni linssikeittoa vähän eri ohjeilla, lapselle jauhelihakeittoa / makkarakeittoa. Molemmat tykätään kalakeitosta.
- Vanhat suomalaiset ruoat on oikeasti edullisia, ollaanhan me oltu köyhä kansa: Peruna ja juurekset on halpoja.
- Lidl on edulllinen ja ainakin meidän Lidlissä on hyvin tarjolla reilulla alella poistuvia tuotteita ja hävikkiä.
- Älä osta herkkuja, vaan tee itse. Suklaa ja karkit on törkeän kalliita nykypäivänä. Leivon mieluummin itse keksit, korvapuustit, omenapiirakan tms hyväskää. Makeannälkä hellittää halvemmalla.
Vierailija kirjoitti:
Lihapiirakat ja halvimmat lihapullat
Näissä on paljon kaloreita ja rasvaa, mutta ravintoaineet aika olemattomat.
Hernekeitto. Tee kattilallinen. Teinille lisää lautaselle k-menu kinkkuköntsästä (400g pakkaus)paloja. Tai paista kassler uunissa nyhtöpossuksi, ja lisää sitä keittoon.
Tee pannaria. Sen kans jotain makeaa
Tilaa kotiin reilusti pastaa. Tee pastaruokaa
Riippuu mitä haluta ruoalta, kaloreita ja vatsantäytettä vai terveellistä?
Valmista rahka itse, ei valmiita rahkapurkkeja
Kananmunat ostoslistaan viikottain.
Lihapiirakat ja halvimmat lihapullat