Minkä ikäinen lapsi vielä käyttää seisomalautaa?
Mietin tässä, pitäisikö sellainen hankkia toisen lapsen syntyessä, jolloin esikoinen on 4-vuotias. Meillä ei ole autoa, joten julkisilla tai kävellen mennään joka paikkaan. Ja mahdollisilla matkoillahan tuota kävelyä tulee. Onko tarpeellinen vielä 4-vuotiaalle? Entä onko 5-v. jo niin iso, että jaksaa kävellä?
Kommentit (9)
yleensä jo todella reipas kävelemään, en usko että seisomalaudalle on enää käyttöä.
Hän on ehkäpä keskimääräistä kolmivuotiasta hieman haluttomampi kävelemään. Uskoisin kyllä, ettei nelivuotias enää lautaa paljonkaan käytä. Mutta niitähän saa aika halvalla, joten mikset ostaisi lautaa vasta sitten, kun näet, onko sille tarvetta vai ei.
ollaan kyllä tosi laiskoja tämän palstan mukaan ;)
En vain jaksa kävellä niin hitaasti esim. 4 km matkaa, että esikoinen pysyisi mukana. 1-2 km matkat menee kyllä hyvin ilmankin.
Takana pitkä päivä ja lapsi oli ihan väsynyt. Pienempi istui rattaissa, joskus vaihtoivat paikkaa.
Meillä tarvittaessa käyttävät 2v,ja 7v..Kannattaa katsoa,kuinka painava laudal saa seisoa.Meillä brion ja oran laudat.
Joo, tämän palstan mukaan jo 2-vuotiaat kävelevät kaikissa tilanteissa 2 kilsaa mennen tullen.
Mä en ottanut syksyllä 4-vuotiaalle lautaa pihiyttäni ja kyllä sille olisi käyttöä ollut. Esimerkiksi nyt liukkailla on aika raskasta kävellä, kun joutuu jännittämään lihaksia. Talvella käytettiin pitemmillä matkoilla pulkkaa ilman muuta ja tietty nyt voi mennä pyörällä kun lumet sulaa. Pyörä vaan on hankala bussissa, varsinkin jos on jo vaunut mukana.
Meillä on tukevat yhdistelmät. Kun vauva oli vastasyntynyt, sain isomman istumaan vaunujen etureunaan. Ja joskus tein niin, että nostin vauvan syliin ja 4-vuotias vaunuihin, että päästiin ajoissa neuvolaan tai bussiin.
Mä sinuna ottaisin näillä tiedoilla ilman muuta. Sen saa kuitenkin myytyä pois.
Kesällä saa sitten potkulautaa ja pyörää, mutta kyllä julkisissa se lauta on helpompi kuin pyörä. Potkulauta nyt tietty menee bussissakin.
pitemmillä matkoilla vielä täytettyään viisi. Ei siis välttämättä ihan turha hankinta. Levähti siinä hetken ja kohta jaksoi taas kävellä. Nyt kuusivuotiaana on niin liikunnallinen ja kova juoksemaan että tuskin enää otan lautaa hänelle käyttöön.
Ja kuka 2 v jaksaa kävellä päivän kaikki matkat? Esim aamulla kerhoon ja takaisin, meillä se on yhteensä 4 km. Iltapäivällä kauppareissu, noin kilsa. Illansuussa uimahalliin. Kävelyä 3 km ja uinnit päälle. Autottomassa perheessä tuo on kuitenkin ihan tavallinen päivä.
ei enää meillä tarvinnut seisomalautaa.
jaksoi kävellä 2km.