Jos mies ei kykene johtamaan suhteessa, nainen alkaa tuntea itsensä miehen äidiksi
Ja menettää seksuaalisen kiinnostuksen. Ja ei, johtamisella en tarkoita määräilyä tai kontrollointia, vaan enemmänkin aloitekykyä ja vastuun kantoa. Mies ei jätä päätöksiä ja suunnittelua yksin naisen harteille ja on omatoiminen.
Annan esimerkin miten mies johtaa naistaan. Nainen sanoo ohimennen että olisi ihanaa jos viettäisimme pitkästä aikaa romanttisen illan yhdessä. No, saman viikon lauantaina mies yllättää naisen ja kertoo varanneensa pöydän naisen suosikki ravintolasta. Hän vain kertoo naiselle mihin aikaan täytyy olla valmis. Eli, mies otti ohjat käsiinsä.
Siitä naiset tykkää.
Kommentit (9)
Ei ole ihme, että olet incelli poikuutesi säilyttänyt. Juuri enempää ei voisi olla pihalla parisuhteesta.
Ei mua tarvi johtaa. En etsi mitään johtajaa, vaikka maskuliinisesta miehestä tykkäänkin.
No seksielämää voi johtaa, muuten tykkään ihan normi kommunikaatiosta. Esim. mies kysyy mihin haluan mennä, ja hoitaa meidät sinne.
Osa miehistä heittäytyy lapsiksi ja ihmettelee, miksi nainen menettää kiinnostuksensa, kun joutuu toimimaan parisuhteen/kodin äitinä.
Ehkä kannattaisi ensin opetella termit kohdilleen. Miehen ei todellakaan tarvitse "johtaa", vaan olla oma-aloitteinen ja vastuuntuntoinen. Se on kaukana johtajuudesta.
Meneeköhän sinulla Ap sekaisin se, mitä on ottaa ja kantaa parisuhteessa vastuuta vs. mitä mahd. on parisuhteessa (kumppanin) johtaminen?
Uskovainen mies
Minä kyllä pähkäilin exäni kanssa suhteen loppupuolella, että hän suhtautuu minuun hiukan samoin kuin äitiin. Seksissä se mielestäni ei näkynyt.
Minä määrään ja jos kuuluu valitusta niin ovi on eteisessä.
Isojorma
Nainen on omaksunut yksiulotteiset roolit. Ne kaksi.