Hölmöläisten koulu
Suomen koulut satsaa rahansa uusiin jättikouluihin, missä on viimeisen päälle ( kalliit) kalusteet, digilaitteet, pihat, välineet ja telineet. Rahaa menee hankkeisiin, digiin ( kalliimpaa kuin kirjat, vihkot ym. materiaali), vähemmistöjen opettamiseen (oman äidinkielen ja uskonnon opetus, tulkit, valmistava opetus jne). Kouluun palkataan lisää kouluvalmentajia, -ohjaajia -avustajia, - psykologeja ja - kuraattoreita sekä erityisopettajia mutta ei puututa ongelmien juurisyihin.. Opettajissa taas säästetään: epäpäteviä haalitaan pitkiinkin sijaisuuksiin.
Koulut ei tarvitse lisää rahaa, vaan valvontaa, mihin rahat käytetään. Opettajarekisteri, vuorotteluvapaa takaisin. Oppikirjat, kynät, opettajajohtoinen opetus, pienluokat häiriköille takaisin. Opettajille keinoja puuttua epäkohtiin ja rauhaa itse perusasiaan eli opettamiseen.
Kommentit (2)
Suomessa ei missään asioissa katsota pidemmällä tähtäimellä ja puututa ongelmien juurisyihin. Säästöillä, hankkeilla ja lisärahalla ei ratkaista ongelmia.
Digiloikka pilasi oppimisen ja some ihmiskunnan. Raha virtaa vääriin asioihin. Bisnes edellä mennään, ihmisyydestä, oppimisesta ja ammattitaidosta välittämättä alalla kuin alalla. Karmeaa aikaa!