Karhut tappaneet ihmisiä venäjällä
Suomessakin vähennetään karhunkaatolupia ja miten sitten täälläkin, kun karhukanta sikiää suureksi. Karhut on välillä taajamissakin kuleksimassa. Karhuhan on peto.
Kommentit (7)
Täällä meidän kylällä oli juuri tällä viikolla aamulla bussipysäkillä karhuemo ja kaksi pentua. Taajama. Rivitaloja, omakoteja. Päiväkoti sadan metrin päässä.
En tiedä miten uskaltaisi korpeen marjametsälle, kun karhut on nurkilla.
Minä täällä puskassa juuri vapisen pelosta.
Se on aika luonnollista jos on valtio missä on maailman suurin ruskeakarhu populaatio että niitä yhteenottoja sattuu vähän useammin. Venäläiset on myös innokkaita marjastajia ja kalastajia joten niitä sattuu sen takia vielä enemmän. On aika hauskaa miten tuokin on pitänyt sisällyttää propagandaan ja naureskella miten Venäjä kutsuu itseään karhuksi ja karhut hyökkää kimppuun. Suomi on vähän eri asia. Suomessa ei ole 300 000 karhua kuten Venäjällä.
Ovat hanakoita käymään kiinni ihmisen päähän.
Kuinka suureksi paisuu tämä villisikakanta täällä suomessa ja rutto lisäksi.
Kymmenentuhannen asukkaan kylää pitää karhut pelon vallassa venäjällä ja toivottavasti karhukanta ei sentään täällä pääse sikiämään liian suureksi.