Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Monta isoa elämänmuutosta yhtä aikaa

Vierailija
23.09.2026 |

Ulospäin saattaa vaikuttaa, että pärjään hyvin, mutta sisäisesti tuntuu, että elämän suunta on hukassa ja oireilen esimerkiksi niin, että on vaikea nukkua.

Parin vuoden sisään ovat molemmat vanhempani kuolleet ja lapseni muuttaneet pois kotoa. Minulle tuli avioero ja muutin uuteen paikkaan. Olen nyt jäämässä työttömäksi vuodenvaihteessa. Minulla todettiin vielä lisäksi syöpä, jonka hoito on onneksi edennyt hyvin, ja toinen perussairaus.

En osaa ihan kuvailla akuuttia ongelmaa, mutta jonkinlaknen ongelma minulla tuntuu olevan. Ainakin jonkinlainen suunnan js hallinnan puute elämässä, kuin olisin pudonnut kyydistä ja on vaikeaa kiivetä takaisin. Tuntuu myös, etten saa aikaiseksi mitään. 

Tosi monta kivijalkaa on lähtenyt yhtä aikaa alta elämässä ja olen aika hukassa.

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
23.09.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jotta uutta voi syntyä, on jotain vanhaa poistuttava.

Vierailija
2/2 |
23.09.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulla on myös menossa elämän myllerrys. En meinaa pysyä perässä. Kun aina tulee uutta sulateltavaa. On ollut muutosta ja kriisiä peräkkäin nyt kaksi vuotta. 

Mutta se mikä ei tapa. Vahvistaa. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla