Auttakaa tulkitsemaan tätä miestä!
Tapasin kesällä, yhteisen harrastuksen merkeissä, erään miehen. Hän asuu kauempana, ja olemme siitä lähtien kirjoitelleet kerta viikossa. Pohdimme syntyjä syviä. Olemme molemmat "kirjoittajia", joten se on luontevaa. Hän ei ole perusjätkä, vaan pikemminkin taiteilijatyyppiä.
Hän on pari kertaa ehdottanut tapaamista ja minä olen aina sanonut, ettei sovi. Eikä ole sopinutkaan. Nyt hän ehdotti taas ja perustelin, miksi ei sovi.
Nyt häneltä tuli ensimmäistä kertaa kipakka viesti, jossa ihmettelee, olenko minä hänen ystävänsä ollenkaan, kun en halua tavata häntä.
Huoh.
Minä en halua hänen kanssaan muuta kuin kirjoitella. En ole päästänyt häntä iholleni, enkä puhu tunteista hänelle. Miten te tulkitsette tämän kipakkuuden? Onko hän vain ystävä kanssani, vai onko hän olettanut muuta?
Kommentit (19)
Minä en halua hänen kanssaan muuta kuin kirjoitella. En ole päästänyt häntä iholleni, enkä puhu tunteista hänelle. Miten te tulkitsette tämän kipakkuuden? Onko hän vain ystävä kanssani, vai onko hän olettanut muuta?
Mikäs ihmeen kaveruussuhde se semmoinen on, jossa ei nähdä toisia? Minusta on todella outoa jutella jonkun sellaisen kanssa, jonka kanssa ei halua olla oikeasti tekemisissä.
Suostuisin oitis, kirjaisin kaiken.
eikä minulla ole mitään sitä vastaan, että tapaisimme. Mutta pelkään, että jos tapaan, hän alkaa olettamaan minulta liikoja. Kirjoittamalla saan pidettyä hänet etäämmällä.
ap
Minun pitää vastata hänen kysymykseensä... Toki vastaan, että en todellakaan voi nähdä häntä, se on tosi.
Olenko hölmö, että pidän välimatkaa? Minä en todellakaan halua mitään romanssia hänen kanssaan ja pelkään, että hän luulee minun haluavan, jos tapaamme.
Olen niin huono tulkitsemaan miesten käyttäytymistä. MInulla on niin vähän kokemusta (pitkä liitto, yksi mies nuoreasta alken), vaikka olen jo keski-ikäinen. Siksi kaipaan apuanne. Ja av tietää kaiken...
ap
Ei kannata etukateen pelata, mita mies mahdollisesti luulee tai on luulematta.
haluavatko miehet - yleensä ottaen - vain kaveruutta naisten kanssa?
ap
mies kirjoitti minulle ja pyysi, että jos hän on minulle kuin kuka tahansa vastaantulija, minun pitää sanoa se hänelle.
Tämä on minusta omituinen lause.
- Kirjoitanhan minä av:llekin, ja ihan te olette vastaantulijoita. - silti minusta on mukava vaihtaa ajatuksia.
- Jos hän lopettaa kirjoittamisen, ei se minun maailmaani heilauta. - siinä mielessä on hän kuka tahansa
- Jos haluan kirjoittaa hänen kanssaan - miksi hänen pitäisi pitää häntä spesiaalina?
ap
Jos haluan kirjoittaa - miksi MINUN pitäisi pitää häntä spesiaalimpana kuin muita ihmisiä?
ap
mies kirjoitti minulle ja pyysi, että jos hän on minulle kuin kuka tahansa vastaantulija, minun pitää sanoa se hänelle. Tämä on minusta omituinen lause. - Kirjoitanhan minä av:llekin, ja ihan te olette vastaantulijoita. - silti minusta on mukava vaihtaa ajatuksia. - Jos hän lopettaa kirjoittamisen, ei se minun maailmaani heilauta. - siinä mielessä on hän kuka tahansa - Jos haluan kirjoittaa hänen kanssaan - miksi hänen pitäisi pitää häntä spesiaalina? ap
paanvaivaa ja kirjoitusintoa.
En usko, etta miehet haluaa olla naisten kavereita. Sita en nyt vaan usko. Jotain muuta siina on. Tuskinpa itsekaan haluat olla "vain" kaveri.
paanvaivaa ja kirjoitusintoa. En usko, etta miehet haluaa olla naisten kavereita. Sita en nyt vaan usko. Jotain muuta siina on. Tuskinpa itsekaan haluat olla "vain" kaveri.
En halua antaa mitään toivoa, en vähäisintäkään, mistään muusta.
Eihän minulla mitään ongelmaa olisi, jos olisin varma, että hän on samaa mieltä kuin minä.
ap
Tapaa vaan ja jos tilanne kehittyy siihen että mies selvästi ilmaisee haluavansa muuta kuin pelkkää kaveruutta niin sitten sanot että sinä et halua muuta. Niin yksinkertaista se on. Ja kyllä mies ja nainen voivat olla ihan pelkkiä ystäviä. Minun laiksi ystäväni ovat miehiä, eikä kenenkään kanssa heistä ole mitään seksikuvioita. Yksi joskus erottuaan yritti mutta kun tein selväksi että haluan jatkaa sinkkuna niin se oli sillä selvä.
Mina en vain viela ole tormannyt sellaiseen. Jos sanot suoraan toiveesi ja kerrot, etta haluat vain kirjoitella, niin varmaankin mies kunnioittaa sita. Todennakoisesti kirjoittaminen on sitten se teidan yhteinen juttu, lienee kovasti tarkeaa sinulle, joten sopikaa keskenanne suhteenne rajat ja peilsaannot ja jatkakaa niiden puitteissa. Ei kannata tehda ongelmaa siita, jos joku ehka haluaa jotain enemman. Pilaatte vain silla hyvan kirjallisen suhteenne.
ap tosisaan oikeesti. Kirjotat nyt suoraan sen mitä tunnet tai oikeesti haluat tai olet haluamatta. Oikeesti kerro ihmeessä jos tapaat miehen joka todellakin haluaa olla vain ystävä naisen kanssa. Sellainen yksilö sopisi hyvinkin luonnontieteelliseen säilöttäväksi luonnon oikkuna. Niitä taas jolla eräs kohta hyvinkin tehokkaana osana verenkierrossa kovana löytyy 99,99%. Eli sano sille suoraan jos ei tule sua näkemään ilman pikkareita.
Olen tässä itsekin miettinyt, mitä minä oikeasti haluan. Minulle on oikeastaan ykshailee, kirjoittelenko hänen kanssaan vai en. Kirjoitan aina, koska häneltä tulee viesti - ja minä vain vastaan siihen, kun olen odottanut useita päiviä, jotta en vaikuttaisi liian innokkaalta.
Mutta eikö se ole aika epäkohteliasta sanoa tämä hänelle...?
En pysty sanomaan, että kuule, olet ihan ykshailee minulle. En siis voi sanoa suoraan, mitä tunnen tai oikeasti haluan.
ap
ei tuossa sitten ole oikein muuta mahista kun vedättää vain siihen asti kuin jotenkin ratkeaa suuntaan tai toiseen miten asian oikea tai todellinen laita on. Voi olla et on vain kirjottelemassa ja homma jatkuu... tai muutoin hyytyy kasaan.
Joskus paljastavampaa kuin pikkareiden riisuminen. Jos olisin tuossa tilanteessa, olisin tarkkana, etten vain huijaa itseani, etta muka haluan vain kirjoittaa.
Mutta ymmarran, etta muilla voi olla erilaisia tilanteita.
Ja mita tulee siihen, etta vastaa vain toisen viesteihin, niin johtunee ehka siita, ettei oikein tieda, miksi viesteja lahetetaan. Yrittaa ottaa selvaa.
ei siinä kirjoittelussa mitään "intohimoista" ole. En ole koskaan kertonut, millainen mies vetoaa minuun. Sen olen kertonut, minkätyyppisistä miesnäyttelijöistä pidän. Olen kertonut, että olen eronnut, mutta en ole kertonut taustoja tai syitä.
Tiedän, miksi kirjoittelu ylipäätään alkoi. Siihen oli syy. Mutta sitä en tiedä, miksi ihmeessä se jatkuu.
ap
En usko, etta miehet haluaa olla naisten kavereita. Sita en nyt vaan usko. Jotain muuta siina on. Tuskinpa itsekaan haluat olla "vain" kaveri.
Missähän maailmassa säkin oot kasvanut ja elänyt.
No sano se hänelle!!