Suomi ei saa olla AI-ajan alkutuottaja, joka antaa rikkauksien mennä muualle
Tehtaat loivat aikoinaan meille uskomattoman polun vaurauteen. Vaistomainen käsityksemme hyvästä investoinnista on yhä – monilla toimittajillakin – investointi suuriin seiniin.
Talouden ja politiikan eliitissä on paljon ihmisiä, jotka ovat aina eläneet ainoastaan tällaisen kasvuajattelun kanssa.
Tekoäly on käsittämättömän suuri murros, jota nämä ihmiset eivät ole koskaan johtaneet.
Suomessa osataan tarvittaessa vaikka mitä. Pitkään nosteessa ollut älysormusyhtiö Oura perustettiin täällä.
AI-ajan älykkäät kasvuyhtiöt perustuvat palveluihin.
Suomen roolin ei pidä olla data-ajan alkutuottaja tai ”perunanviljelijä”. Siis raaka-ainetoimittaja muille, jotka jalostavat asiat todelliseksi vauraudeksi.
Kolumni | Suomi ei saa olla AI-ajan alkutuottaja, joka antaa rikkauksien mennä muualle
Kommentit (4)
Suomalaiset poliitikot kommentoi tekemisiään yhdysvaltalaisessa x:ssä. Vaikka meillä oli irc-galleria paljon ennen. Samalla itketään että ei ole vaihtoehtoja amerikkalaisille palveluille.
Ei muuta kuin hommiin - ei ne asiat puheilla muutu. Toimittajatkin voisi jättää tekoälyn generoimat tekstit, tai edes tarkastaa faktat ja kirjoitusvirheet.
Suomesta tuli kehitysmaa aivan hetkessä.
Mutta se on jo