Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Heteromiehen elämä tuntuu naurettavalta

Vierailija
12.09.2026 |

Olen sen ja sen ikäinen eikä minulla ole vielä mitään ei-traumaattisia seksuaalikokemuksia. Parikymppisenä otin tietämättäni keltapillerin ennen kuin sitä kutsuttiin siksi (WANIM). Sitten minulla oli optimistinen kausi, jolloin halusin uskoa "itsevarmuuteen" ja "ruohon koskettamiseen". Jäihän siitä monenlaisia muistoja omaelämäkertaa varten, mutta enemmän jonkinlaisessa yhteiskuntakriittisessä- ja filosofisessa mielessä kuin siltä kannalta, että olisin nauttinut olostani. 

 

Jossain vaiheessa totesin, että yöelämästä en todennäköisesti tule mitään saamaan, ja loin auttajan identiteetin, mikä auttoi kestämään yöelämää. Joskus kuuntelin muiden murheita ja toimin saattajana. Kävin valtavasti harrastuksia ja koulutuksia sekä töitä, joissa kiinnostus piti olla "varmaa" huhupuheiden mukaan. Eli kyllä sote-alalta löytyy naisystävä jne.

 

Joskus iän kolmosella alkaessa aloin ajattelemaan seksuaalisuudesta siten, että en voi ikinä ymmärtää, mitä naisen päässä liikkuu tämän suostuessa seksiin, joten minun pitäisi vain yrittää nauttia kitkasta ja siitä, että kelpaan. Tarkoitan tällä sitä, että naiset varsinkin nyt 2020-luvulla hehkuttavat toistensa kauneutta, heteroseksuaalisuus on naisilla laskussa ja moni nainen pitää miehistä enemmän ideana kuin lihana ja haluaa miesten ihailevan heitä, mutta etäältä. Miehelle mitään imartelua ei oikein ole tulossa. Eräässä viime aikaisessa tutkimuksessa arvioitiin, että naisista 5% on ns. androfiilejä eli miehiin suuntautuneita. Muut naiset voivat suostua tekemisiin miesten kanssa johtuen monenlaisista sosiaalisista tai aineellisista syistä tai koska eivät uskalla sanoa 'ei'. Pienen kestämiskauden jälkeen on taas tuntunut todella vaikealta orientoitua tuohon ajatukseen, että "älä vaan ajattele liikaa bro", jos suostumusta on joskus tarjolla. Siis nimenomaan suostumusta eikä himoa. Eräässä kokeessa vasta mies kysyi kadulla ihmisiä treffeille ja sai myönteisen vastauksen useammalta mieheltä kuin naiselta. 

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
12.09.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Heteroelämä on nykyään taitolaji.

Vierailija
2/3 |
12.09.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Keskiluokkaisemmissa harrastuksissa mies ei sentään yleensä joudu tuntemaan suoraa fyysistä alemmuutta naista kohtaan samalla, kun hänen pitää esittää iloista. 

 

Pitkän tanssiharrastuksen aikana näin happamia ilmeitä, mutta fyysinen epäkunnioitus jäi minimiin, koska tanssissa ei kilpailtu naisia vastaan, vaan jokainen teki omaa juttua. Pieni murtuma tässä todellisuudessa tuli, kun tulin kerran paritanssitunnille ja tanssin kiltiltä näyttävän naisen kanssa, joka sitten lopulta vihaisesti läpsäisi käteni pois otteesta. Jotenkin pidin malttini ja sanoin jotain sen suuntaista, että meidän ei ole pakko harjoitella yhdessä. Nainen ei koskaan pyytänyt anteeksi. 

 

Tästä olikin sitten luonteva silta kamppailulajeihin, missä röyhkeys saattoi vapaammin kasvaa. Tämä on erittäin herkkä asetelma, koska mies tietää näissä kilpailutilanteissa olevansa epähaluttava ja potentiaalinen päänahka naiselle, joka rakentaa machominuuttaan. Kun nainen sitten voittaa jossain taistelullisessa hippapelissä, hänen naamalleen voi tulla hyvin vahingoniloinen ilme, mitä miehen pitää asiakaspalveluilme naamalla katsoa. Tuossa saavutetaan jo aika hankala kyseenalaisen tunnistamisen taso; mieheltä on riisuttu se viimeinenkin ylpeys omasta kehollisuudesta. Mitään seksuaalista tunnustustahan ei ole koskaan ollutkaan. 

 

Nyt tässä vaiheessa elämää kaikki kissanristiäiset alkaa olla jo nähty, ja oikeastaan vain nuo riskialttiimmat urheilulajit ovat jäljellä, kun kroppa pystyy vielä muuhunkin kuin eläkeläisten novellikirjoituskurssille. Ne muistuttavat minua jotenkin siitä, kun 13 vuotiaana luokan suosituin tyttö huusi välitunnilla minua ivallisesti prinssiksi ("sieltä se teidän prinssi tulee hahhaha!"). Jotakin pieniä minijuhlia olisi kuitenkin kiva viettää enemmän kuin kerran vuodessa. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
12.09.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siis mitä?

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme viisi neljä