Voi ei, se mopoilija kuoli, johon rekka törmäsi
Kommentit (9)
Liikennevalot eivät olleet toimineet. Miten lie tilanne mennyt.
Kas niin. Tässäpä hyvä esimerkki omiin asenteisiin liittyvästä reaktiosta ja sen perusteella väärän tiedon levittämisestä. Rekkakuski teki työtään eikä rikkonut mitään liikennesääntöä. Mopoilija sen sijan teki niin, ryhmittyi väärin, kaatui rekan alle ja kuoli. Voisiko aloituksen tehnyt nyyhkiä tulla pahoittelemaan hätiköityä aloitustaan? Raskaan ammattiliikenteen kuljettajille tällaiset tapaukset ovat riittävän raskaita ilman palstalaisten lynkkausta.
Odotan myös anteeksi pyytäviä TikTok videoita niiltä lukuisilta rekkakuskia syyllistäneet tyypeiltä.
Korjaus. Mopoilija törmäsi rekkaan.
Vähän samaa kun suoralla tiellä ajettu metsään kun kännykkä vienyt huomion?
Tulisi jo ensilumi niin päästään eroon noista mopoillaan lakia rikkovista ylimielisistä kersoista. Menevät muutamaksi kuukaudeksi peikkojen ääreen. On toki hyvin surullista, että menehtyy omaan ajovirheeseen, juopuneena ajamisen seurauksena, ylinopeutta ajaessa hallinnan menettämiseen, mutta on huolestuttavaa, miten nämä oman hölmöilyn takia kuolleiden nuorten osalta kommentoidaan että miksi näin piti käydä, miksi lähdit liian aikaisin. No syyhän on selvä. Tyhmyyteen voi kuolla. Kannattaa muiden ottaa opiksi eikä etsiä syyllisiä muista.
Toivon että ammattikuljettaja saa tukea ja apua. Hirveää miten jopa valtakunnan media syytti häntä yliajosta ja liikennepaosta. Kaikki sympatiani rekkakuskille.
Kaikki mopoilijoiden vanhemmat vois nyt pitää tänä iltana mopoilijoilleen valistustunnin liikennesäännöistä ja liikenteen vaaroista. Saa jopa hieman pelotella. Nuoret on uhkarohkeita kuitenkin ja uskovat olevansa kuolemattomia.
Yhdestä on hyvä aloittaa.