Vaginan haju normaaliako?
Miten saan haisevan vaginan tuoksumaan "houkuttelevalta"? Ällöttää välillä itseänikin ihan normaali pisulla käynti kun "sen" haju lemahtaa silmille.. Tän takii en "avaa" itseäni kundeille eli seksi-elämä basicly 0. Basicly suihkutan rajulla paineella vettä "sinne". Olen myös koittanut muutamia vagina-saippuoita tuloksetta..
Haju, säilyy silti vuodesta toiseen. EI tuoksu, kuten ennen vaan haisee.
Ironista on se että vielä "parhaassa iässä" oleva nainen.. Synnyttäjän uuma tisut ja kaikki erittäin OK eli pojat ovat jatkuvasti perässäni mutta en kehtaa "avata" itseääni"..
Kommentit (10)
Lopeta alkajaisiksi pikkuhousujen käyttö. Kokonaan jos mahdollista.
Niitä paikkoja ei ole koskaan tarkoitettu hautomaan kuumassa, kosteassa ja ilmattomassa tilassa mitä hajua tuottavat bakteerit ja hiivat rakastavat.
Karvaista tavaraa et ikinä saa hajuttomaksi koska ne tarjoavat petrimaljan ja valtavasti lisää pinta-alla bakteereille eli laserointi ihan ensimmäiseksi
Toisekseen pese kaikki pikkuhoususi vähintään 60 asteessa koska niitä täytyy kuitenkin välillä käyttää. Tai käsittele haaraosa höyrysilitysraudalla.
Kolmanneksi hoida se bakteerivaginoosi kuntoon oikeilla lääkkeillä. Bakteerit ja hiivat eivät kuole saippuoilla jotka vaan sotkevat pH:n entistä pahemmin.
Juu ja kyllä siellä on varmaan nyt jotain mikrobiologisia muutoksia tapahtunut. Gynelle mars.
Oletko nuuhkinut toisten pilluja, että onko sinussa jotain poikkeavaa? Meinaan vaan, kun joillakin on vaan hyvin hankala suhde omaan hajuunsa, vaikka siinä ei mitään poikkeavaa olisikaan. Ja lopeta se sisäpesu.
Oletko aiemmin kuormittanut vaginan bakteeritasapainoa vaihtuvilla seksisuhteilla ilman kondomia? On todettu, että vaginalle on haasteellista tasapainottaa bakteeristo, jos sinne koko ajan tulee eri miesten erilaisia bakteerikantoja, jokaisella omansa.
Menet näyttämään sitä visvasaaviasi gynelle ja se siten määrää sopivat tulehduslääkkeet sulle.
Vierailija kirjoitti:
Oletko aiemmin kuormittanut vaginan bakteeritasapainoa vaihtuvilla seksisuhteilla ilman kondomia? On todettu, että vaginalle on haasteellista tasapainottaa bakteeristo, jos sinne koko ajan tulee eri miesten erilaisia bakteerikantoja, jokaisella omansa.
Tässä on taas tyypillinen av-mamma joka kuvittelee että naiset eivät kykene yhtään mihinkään ilman miestä, eivät edes saamaan naistentauteja.
Ne ovat ihan niitä omia bakteerejasi ja hiivojasi jotka pääsevät riehaantumaan stressin, sairauden tai hormonitasapainon heittelyn seurauksena.
Siellä on vielä tuuman päässä toinekin reikä jonka bakteereja ei saa päästää ensimmäiseen vaikka pyyhkimällä väärin tai hankaamalla samaa pesemätöntä keinokuituista hammaslankaa kummasakin välissä. Nämä oikeasti kuvittelevat että alusvaatteet pestään 30 asteessa kun pesulapussa niin sanotaan. Not.
Basicly niinku joku teinikundi basicly ihmettelemässä miltä "sen" basicly kuuluisi tuoksua, kun ei literly ole kokemusta.
Vierailija kirjoitti:
Basicly niinku joku teinikundi basicly ihmettelemässä miltä "sen" basicly kuuluisi tuoksua, kun ei literly ole kokemusta.
Yhdys-sanoja ei myöskään basicly kirjoiteta väli-basicly-viivalla.
Älkää ikinä nukkuko housut jalassa!
Älä ainakaan yritä pestä hajua pois suihkuttamalla vettä kovalla paineella emättimen sisälle tai käyttämällä erilaisia vagina-/intiimisaippuoita. Ne voivat päinvastoin sotkea emättimen normaalia bakteeritasapainoa ja ylläpitää ongelmaa.
Koska sanot, että haju on muuttunut siitä mitä se ennen oli ja jatkunut jo vuosia, kävisin terveysasemalla tai gynekologilla. Esimerkiksi bakteerivaginoosi voi aiheuttaa voimakkaan tai kalamaisen hajun, mutta muitakin syitä on ja ne voidaan tarvittaessa tutkia näytteillä. Jos sukupuolitautien mahdollisuus on olemassa, nekin kannattaa samalla sulkea pois.
Vaginan ei myöskään kuulu tuoksua hajusteelta tai "houkuttelevalta" – lievä oma tuoksu on normaali. Mutta jos haju on niin voimakas, että itsekin huomaat sen vessassa ja se häiritsee elämääsi, sitä ei tarvitse vain hyväksyä tai hävetä. Se kannattaa tutkituttaa, koska syy voi olla hyvinkin hoidettavissa.
Siihen asti pesisin vain ulkopuolelta vedellä ja jättäisin sisäpuolen huuhtelut sekä hajustetut tuotteet pois.