Miksi aikuisilla ei ole sadevaatteita vaikka sataa kunnolla?
Olen pitkin syksyä pannut merkille että vaikka vettä sataa reippaasti niin aikuiset eivät laita sadevaatteita päällensä vaan lähtevät sateeseen pelkissä tuuli- ja ulkoilupuvuissaan eikä mukana ole edes sateenvarjoa. Ja kesällä sama juttu, kerrankin eräs nainen lenkitti koiraa ihan järkyttävävässä rankkasateessa Haltin ulkoilupuku päällä jonka huppu ja hartiat valuivat virtanaan vettä ja voisin vaikka lyödä vetoa että se kastui läpi asti. Onko sadevaatteilla joku yläikäraja jonka jälkeen niitä ei enää kehtaa pitää vaan mieluummin kastutaan?
Kommentit (39)
Itselläni on Reimatec-puku (ihan aikuisten mallia), eikä siitä vielä vesi ole kävellessä/ lenkkeillessä/pyöräillessä läpi tullut edes kovalla sateella. Tuntitolkulla en kyllä ole kaatosateessa aikaa viettänyt, ei ole ollut tarvetta. Useimmat varmasti pärjäävät kunnon goretex-puvulla.
Eikä ne Goreteksitkaan ihmeitä tee. Hengittää kyllä hieman paremmin mutta esim. veneillessä vesi tulee aivan varmasti läpi. Jos aikoo kuivana pysyä niin perinteinen sadeasu on ainoa joka varmasti pitää. Muista tulee ennemmin tai myöhemmin vesi läpi. Kamala istua parikin tuntia purjeveneessä jos housun takamus on märkänä, ennemmin puen kurahousut jalkaan ja pysyn kuivana.
Lenkkeilen ja ulkoilen kaatosateesakin eikä yhtään ole kastuneet sisältä päin. vettä valuvat päältä, mutta pitävät hyvin. Vaattett pestään aikaajoin hoitoaineella joka pitää vaatteissa gorekalvon.
Mulla on useita vedenpitäviä takkeja, mutta löytyy myös ihan oikea sadeasu housuineen. Tuon asun lisäksi on vielä ihan siisti sadetakki (vähän pidempi malli), jos vaikka joskus täytyy olla kaatosateella siisteissä vaatteissa ulkona.
EI nuo vedenpitävät ulkoiluasut ihan kaatosateella auta. Kun kunnolla tulee vettä, niin vain oikea sadeasu pitää kuivana. Tosin se sitten hiostaa, jos pidempään joutuu käyttämään.
Jotkut laskevat rankkasateeksi jo sellaisen vähän reippaamman sateen. Mutta esimerkiksi kesäisessä ukkos-tai rankkasadekuurossa vettä tulee paljon rankemmin, pisarat ovat isoja ja rummuttavat ulkoilupukua paineella. Tällöin vesi kyllä imeytyy kuoriasun läpi. Samoin jos menee suihkun alle seisomaan ja päästää vettä hupulle, selkään ja rinnuksille paineella niin voin lyödä vetoa että vesi tulee 10 minuutissa läpi. Jos ei tule niin lupaan testata oman tuulipukuni samalla tavalla koska tuulipuvun ja kuoriasun vedenpitävyys on mielestäni samaa luokkaa. Perinteinen sadeasu kyllä pitää rankankin sateen.
niitä perinteisiä muovisia hiostavia hengittämättömiä sadetakkeja ei taida tarvita kukaan enää.
Olen itse miettinyt, että pitäisi testata esim. suihkussa, mutta en ole saanut aikaiseksi. Tuntuu jotenkin sen verran typerältä :D
No testasitko ja pitikö?
ja jos sataa niin en todellakaan lähde ulkoilemaan, muuten sateenvarjo riittää matkoihin autoon ja työpaikalle jne
Ainoastaan, jos sataa kuin saavista kaatamalla, saatan laittaa päälle perinteisen sadetakin.
Mullakin on kosteutta hylkivä pinta tuulipuvussa mutta ei se sadeasua siitä tee vaikka sillä pienissä kuuroissa pärjääkin. Sadeasulla voi mennä pahimpaankin rankkasateeseen tai vaikka suihkun alle eikä vesi tule läpi. Mutta laskepa ulkoilupuvullesi suihkulla vettä tai mene rankkasateeseen niin läpi menee. Niin meni omastanikin.
myös vedenkestävä ja hengittävä ulkoilupuku. Perinteinen sadeasu ei ole hengittävä, joten eipä ole kovin houkutteleva vaihtoehto. Lapselle laitan vaan kurahousut vettähylkivän haalarin päälle, ettei tuu niin hiki kuin kokopuvussa.
myös vedenkestävä ja hengittävä ulkoilupuku. Perinteinen sadeasu ei ole hengittävä, joten eipä ole kovin houkutteleva vaihtoehto. i]
Minkä merkkinen ja hintainen? Ja kuinka kovassa sateessa olet testannut sen?
useampi Haltin puku ja pitää työmatkat pyöräillessä vettä ihan hyvin. Ja koko syksynhän on satanut enemmän tai vähemmän. Puvuissa on kosteudenkesto merkitty, kuinka kovan vedenpaineen kestää kastumatta. Hyvältä urheilukappamyyjältä kannattaa kysyä. Käytännössä tuollainen puku kestää vuosikausia hyvänä, kun hotiaa oikein (ei huuhteluainetta, pesu 30 asteessa tai ohjeen mukaan). Hinta on hankittaessa kova, mutta jos aikoo ulkoilla kunnolla, on ihan paras. Ei hikoile, pitää vettä, voi käyttää ympäri vuoden alusvaatteita vaihtaen.
myös vedenkestävä ja hengittävä ulkoilupuku. Perinteinen sadeasu ei ole hengittävä, joten eipä ole kovin houkutteleva vaihtoehto. i] Minkä merkkinen ja hintainen? Ja kuinka kovassa sateessa olet testannut sen?
Sastan gore-housut ja Columbian gore-takki. Esimerkiksi syksylää pyöräillessa ihan kunnon sateessa (sellainen normaali, ei mikään järkyttävä ukkossade) 5 km matkalla en kastunut yhtään, muuta kuin hikoilun ja ilmankosteuden takia. Esimerkiksi reiden etupinnat oli ihan kuivat.
Halvemmista drymaxeista yms menee pito aika pian, mutta gore kestää oikein hoidettuna.
useampi Haltin puku ja pitää työmatkat pyöräillessä vettä ihan hyvin. Ja koko syksynhän on satanut enemmän tai vähemmän.
Pitääkö Haltin Drymaxx-puvut myös todella rankassa sateessa kun varsinkin huppu, hartiat ja rinnukset ja selkä likoavat ja vesi huuhtelee sitä paineella kuten aloituksessa mainittiin? Oletko testannut?
Paljonko teidän omissa puvuissanne joilla ulkoilette sateella on vesipilariarvot?
Mun tuulipukuni päästää kaatosateessa veden läpi ihan heti, kun se valuu päältäpäin niin myös sisäpuoli on aivan märkänä. Siksi kuvittelin että muidenkin ulkoilupuvut imevät yhtä helposti mutta teidän kalvopukuja ei näköjään ihan niin vain kastellakaan kuten omaani vaikka vettä tulisi kuurossa rankastikin. Ne voittavat aivan ylivoimaisesti mun tuulipuni vedenpitävyydessä joten ilmankos ette sadevaatteita tarvitse.
Paljonko teidän omissa puvuissanne joilla ulkoilette sateella on vesipilariarvot?
Eikä ne Goreteksitkaan ihmeitä tee. Hengittää kyllä hieman paremmin mutta esim. veneillessä vesi tulee aivan varmasti läpi. Jos aikoo kuivana pysyä niin perinteinen sadeasu on ainoa joka varmasti pitää. Muista tulee ennemmin tai myöhemmin vesi läpi. Kamala istua parikin tuntia purjeveneessä jos housun takamus on märkänä, ennemmin puen kurahousut jalkaan ja pysyn kuivana.