Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Suomen neuvolajärjestelmä ei huomioi alaikäisiä odottajia tarpeeksi hyvin

Vierailija
01.09.2026 |

Ensinnäkin neuvola olisi voinut kertoa varsin huomattavasta vihasta mitä alaikäiset odottajat usein saa. Tämä ei ole harvinaista. Raskaana olevaa teiniä pidetään usein "helppona" mutta tämä on stereotyyppi. Inceliys tai saamattomuus ei ole ainoa tai edes yleinen syy tällaiseen käytökseen.
Toiseksi neuvolassa olisi voinut jutella koulunkäynnistä ja opinnoista. Nyt ollaan pitkälti poikkiksen kanssa järjestetty minulle mahdollisuus nettilukioon ja avoimen yliopiston opintoihin. Kukaan ei ole oikein neuvonut missään.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
01.09.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joo joo aivan varmasti

Vierailija
2/3 |
02.09.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eiköhän se neuvola ole NEUVOMASSA odottavia äitejä, eikä se ole mikään sosiaali- tai koulutoimisto!  Jos itse et ymmärtänyt että hyvin nuoria odottavia naisia katsotaan joskus pitkään ja tyhmät katsovat asiakseen huomautella tai olla vihaisia, se on ikävää. Mutta minkäs neuvola sille voi?
Myöskään koulutuksesta neuvolat eivät ole vastuussa! 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
02.09.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei se vauva siellä kohdussa vielä tarvitse tietoa opinnoista. Siellä neuvolassa käydään jotta tiedetään puuttua jos vauvalla on joku hätänä.

Työkkäri varmaan voisi auttaa opiskelujutuissa äitiä.  Muutoin tietty ihan samalla tavalla löytyy opiskelupaikat kuin kenelle vain nuorelle, joko itse hakee paikkoja tai omat vanhemmat auttaa.

 

Mistä ne kaikki vihaajat on saanut tietoonsa odottajan iän? Ehkä sitä ei kannattaisi kertoa vieraille kun ei tosissaan voi tietää miten muut reagoi, vaikka luulisi, että harvaa kiinnostaa toisten raskaudet, se on kuitenkin iso juttu vain tuleville vanhemmille.