Poliisi on epäillyt Turun seudulla asuvaa yli 60-vuotiasta miestä Piia Ristikankareen murhasta. Ylen miltei luetuin uutinen nyt
Piia Ristikankareen murhamysteeri: poliisi epäili yhtä miestä vuosia
Piia Ristikankare katosi lähes 38 vuotta sitten. Yle paljastaa, miten poliisi seurasi murhaajaksi epäilemäänsä miestä salaisin keinoin.
Poliisi on epäillyt Turun seudulla asuvaa yli 60-vuotiasta miestä Piia Ristikankareen murhasta.
Asia käy ilmi Ylen saamista Varsinais-Suomen käräjäoikeuden pakkokeinoasiakirjoista.
Poliisi kohdisti mieheen telekuuntelua ja televalvontaa ainakin vuosina 2003 ja 2007, koska epäili hänen puhuvan puhelimessa osuudestaan katoamiseen.
15-vuotias Piia Ristikankare katosi kotoaan Varsinais-Suomen Piikkiössä 7. lokakuuta 1988. Keskusrikospoliisi (KRP) epäilee hänen joutuneen henkirikoksen uhriksi, mutta ruumista ei ole löydetty. Tapauksesta tulee tänä syksynä kuluneeksi 38 vuotta.
1950-luvun lopulla syntynyt epäilty oli katoamisen aikaan noin kolmekymppinen ja asui Varsinais-Suomessa.
Hän nousi rikosepäilyjen keskiöön 2000-luvulla. Tuolloin poliisin tietoon tuli nimetön vihjekirje, jonka perusteella mies yhdistettiin Ristikankareen tapaukseen.
Yle kertoo epäillystä ja häneen kohdistuneesta tutkinnasta nyt tietoja, joita ei ole aiemmin ollut julkisuudessa.
”On mahdollista, että tavaratilassa on kuljetettu ruumista”
Rikosten ajankohtaisohjelman Poliisi-TV:n toimitukseen Ylelle saapui mystinen kirje joulukuussa 2001.
Kirjeessä kerrottiin, että ”tajuttoman tuntuista tyttöä” oltiin nostamassa Volvo-henkilöautoon valtatie 1:n varrella Piikkiössä samana iltana kuin Piia Ristikankare katosi. Auton rekisterinumero mainittiin kirjeessä.
Tuntematon kirjoittaja antoi ymmärtää kirjoittavansa Ruotsin Boråsista, mutta kirje oli leimattu Turussa.
KRP kertoi vuonna 2007 käräjäoikeudelle toimittamassaan asiakirjassa, ettei kirjeen lähettäjää kyetty selvittämään, mutta tutkimusten perusteella vihjettä ei ole aihetta epäillä ”selvästi vääräksi”.
Poliisi sai selville, että kirjeessä mainittua Volvoa käytti Ristikankareen katoamisen aikaan kyseisen 1950-luvulla syntyneen miehen lähiomainen, joten myös miehellä itsellään oli ehkä mahdollisuus käyttää autoa.
Ylen tietojen mukaan autolla oli lokakuussa 1988 myös muita mahdollisia käyttäjiä, joita poliisi on selvittänyt.
Kommentit (5)
Eli poliisilla ei ole mitään hajua mitä tapahtui.
Siis kuuneteleeko poliisi vuosia jonkun puhelinta ja odottaa että se tunnustaisi.. 🤣 Mitä hyötyä edes jostain juopon tunnustuksesta on? Kai sitä pitää oikeidessa todistaa mitä on oikeasti tapahtunut. Minäkin voin tässä tunnustaa, että ammuin Palmen sekä JFK:n..
Vierailija kirjoitti:
Siis kuuneteleeko poliisi vuosia jonkun puhelinta ja odottaa että se tunnustaisi.. 🤣 Mitä hyötyä edes jostain juopon tunnustuksesta on? Kai sitä pitää oikeidessa todistaa mitä on oikeasti tapahtunut. Minäkin voin tässä tunnustaa, että ammuin Palmen sekä JFK:n..
"Vuoden 2003 telekuuntelussa mies oli esimerkiksi puhunut läheistensä kanssa, että jos poliisi kysyy näiltä auton käytöstä, on poliisille vastattava, ettei hän ole sitä käyttänyt."
Suhteellisen todennäköistähän tuo on että jos asuivat valtatien varressa tai lähellä, siitä joku pakotti kyytiin.
KRP:n pakkokeinovaatimuksesta käy ilmi, että poliisi käytti ruumiskoiraa auton tavaratilan tutkimiseen vuonna 2003.
Poliisin mukaan tutkimuksen perusteella oli mahdollista, että tavaratilassa oli kuljetettu ruumista, mutta rikosteknisessä laboratoriossa asiasta ei saatu ”täyttä varmuutta”.
KRP tutki Volvoa uudelleen vielä vuonna 2023.
https://yle.fi/a/74-20237790