Miksi minun riskiryhmään kluuvalle lapselle EI ole koulussa annettu influenssapiikkiä?
Poika on 2-luokalla koulussa eikä siis ole kys rokotetta siellä saanut eikä asiasta ole mitään kyselyäkään tullut kotiin.
Joten poika sai sen nyt tällä vkolla sitten terv.keskuksessa johtavan lääkärin kehoituksesta, hän siis tutkinut ja hoitanut perhettämme viime kuukaudet ja syykin selvisi sairasteluumme eli mykoplasma.
Pojalla infektioastma.
Kommentit (4)
riskiryhmäläisen ollessa kyseessä.
No, sama se koska homma jo hoidettu itsekin, mietin vain.
ap
kouluterveydenhoito on ennaltaehkäisevää terveydenhuoltoa.
Ainakaan ilman teidän lupaanne ei voi antaa mitään rokotteita
kouluterveydenhoitajaan ja pyytää se piikki lapselleen. Kouluth:lta saa lupalapun, joka pitää allekirjoittaa, jotta lapsi saa rokotteen. Terveydenhoitajalla on satoja oppilaita hoidettavana ja tarkastettavana. Monilla jopa useita kouluja ja jollakin koululla th saattaa olla vain yhtenä päivänä viikossa. Ei ole aikaa huolehtia erikseen, että tietyt lapset tulevat rokotuksiin. Vanhemmilla on vastuu omista lapsistaan!!!
t. th
Esim sikainfluenssarokotusten aikana meidän rokotuspiste oli koululla, mutta sillä ei ollut mitään tekemistä koulun kanssa. Jokainen vanhempi hoiti lapsensa rokottamisen.