Kysely alkoholin käytöstä
Tehdäänpä galluppi,kuinka paljon palstalaiset käyttää alkoholia.
Itse mietin omaa suhdettani alkoholiin, luulen juovani aika normimäärän
(Ehkä pari kertaa vuodessa humalaan, ja ehkä kuukausittain otan 2-4 juomaa), mutta oikeasti en tietenkään tiedä,kiska vertailuarvo on usein itsensä kaltaiset.
Kuinka monta kertaa juot vuoden aikana itsesi humalaan asti? Kuinka usein ylipäätään käytät alkoholia vaikka vuodessa?
Juotko joka viikko?
Ja sanokaa myös, minkä ikäisiä olette.
Kommentit (22)
En ihan joka kuukausi, mutta mittavampi on niiden kuukausien määrä kun juotua tulee.
Joka kuukausi?? aikamoisia juoppoja!
Vierailija kirjoitti:
En ihan joka kuukausi, mutta mittavampi on niiden kuukausien määrä kun juotua tulee.
Sama mulla. Mutta humaloita juon muutaman kerran vuoteen.
Nyt kyllä iän takua olen ajatellut lopettaa koko juomisen. Se väsyttää ja tuo nihkeän olon.
En juo joka viikko, humalaan asti ehkä kerran vuodessa.
Juon kerran puolessa vuodessa tai kaksi kertaa viikossa, eli hyvin vaihtelevasti. Kerralla juon tyypillisesti 1 - 3 annosta ja joskus, mutta harvoin, enemmän. Mitään änkyräkännejä en juo koskaan. Alkoholi ei ole minulle mikään juttu. Joskus tekee mieli punkkua ja joskus jotain muuta, ja silloin sitte. ostan sitä, mitä tekee mieli. Joskus se sit meinaa unohtua kaappiin, kun ei illalla enää teekkään mieli. 😅
Taannoisessa 19 eri päihteen vertailussa paljastui, että alkoholi on viidenneksi haitallisin. Silti se on ainoa laillinen.
Ei tehdä tästä mitään laillisuus keskustelua nyt. Kysymys kuului,paljon käytät alkoholia.
Olen toipuva alkoholisti eli en juo ollenkaan. Kohta vuosi selvinpäin. N51
Todella harvoin, ehkä yksi annos kuukaudessa keskimäärin
Vierailija kirjoitti:
Olen toipuva alkoholisti eli en juo ollenkaan. Kohta vuosi selvinpäin. N51
Hyvä sinä!
olen absolutisti. Lopetin, kun totesin, että en tarvitse sitä enää mihinkään. Tästä on nyt lähes päivälleen 16 vuotta.
Vierailija kirjoitti:
olen absolutisti. Lopetin, kun totesin, että en tarvitse sitä enää mihinkään. Tästä on nyt lähes päivälleen 16 vuotta.
Hienoa! Kerro tuosta tajuamisesta enemmän! Oliko sulla jotain ongelmia alkon kanssa? Mä mietin samaa, jotenkin se on käynyt turhaksi. Ei ole ollut ongelmia, mutta vie se energiaa seuraavana päivänä,vaikkei montaa joisikaan.
En juo lainkaan alkoholia, en ole koskaan juonut.
Kerran tai pari kuukaudessa. Tyypillisesti vain yksi annos kerrallaan (olut tai viinilasi). Ei ikinä enempää kuin 3 annosta kerrallaan.
Kunnolla humalassa olen ollut joskus viime vuosituhannella.
M63
Todellakin, nautin alkoholia joka viikko normaalisti. Välillä pidän muutaman viikon tipattomia jaksoja.
HYVÄ! Minä olen samanlainen - tosin vasta vain vähän runsaan viisi vuotta ollut raivoraittiina.
Juon lähinnä vain ruokajuomana yhden annoksen. Minulla on eurooppalaisia läheisiä ystäviä, ja olen omaksunut heidän pöytätapansa, joihin ei kuulu esimerkiksi kaljan kittaaminen suomalaisittain. Kesäisin ystävien kanssa iltaterassilla. Ei koskaan humalaan.
En juo edes vuosittain ja humalahakuisesti en ole halunnut juoda enää 25 - 30 vuoteen. En silti ole absolutisti, voin juoda lasillisen tai kaksi, jos on sellainen tilaisuus ja fiilis. Mutta tosi harvoin nykyisin on.
Olen 58-vuotias nainen.
Joopa joo...