IL: Lindtmanin logiikalla Sanna Marinin hallitus on syyllinen talouden sukellukseen
Oppositiojohtaja Antti Lindtmanin (sd) talouslogiikka on populismia, kirjoittaa Iltalehden Mika Koskinen.
Pääoppositiopuolue SDP on toistuvasti puheenjohtaja Antti Lindtmanin, ryhmäjohtaja Tytti Tuppuraisen ja kansanedustaja Joona Räsäsen johdolla syyttänyt Petteri Orpon (kok) hallituksen politiikkaa Suomen heikosta talouskasvusta.
Näitä syytöksiä on kuultu niin eduskunnan isossa salissa kuin turuilla ja toreilla pitkin Suomea sekä lukemattomissa tiedotteissa ja kannanotoissa. Nyt kun Suomen talous kasvaa, se johtuu Lindtmanin mukaan kansainvälisestä vetoavusta. Niin hän paalutti keskiviikkona Kouvolassa, jossa SDP:n johto vietti kesäkokoustaan.
On hyvin todennäköistä, että Lindtman on oikeassa. Suomen vientivetoinen talous on hyvin herkkä kansainvälisille suhdanteille. Mutta silloin Lindtmanin ja kumppaneiden logiikan mukaan Suomen kasvuongelmienkin pitäisi johtua kansainvälisen vetoavun puutteesta, ei hallituksen tekemisistä tai tekemättä jättämisistä.
Sellaisia puheenvuoroja ei demareista ole juuri kuultu. Niinpä Antti Lindtmanin johtaman SDP:n talouslogiikka ontuu kuin puujalkainen merirosvo. Joku voisi sovittaa Lindtmanin hartioille Suomen johtavan talouspopulistin viittaa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/34326424-b7ce-4513-9dbf-554a6671f…
Kommentit (8)
Antti paljasti vahingossa totuuden.
Se nimenomaan on sannulin ja umpisurkean kanalauman syy! Sannuli tuhosi täysin osaamattoman lauman kanssa Suomen!
Marinin hallitus on ollut Suomen historian haitallisin.
Minunkin logiikallani SDP on syyllinen talouden romahtamiseen. Ymmärrän jotain taloudesta ja siitä että toimien vaikutus tulee viiveellä.
Kokoomus vaati oppositiossa ottamaan enemmän velkaa yritysten tukemiseen, tämän jälkeen teki välikysymyksen velkaantumisesta. Vaalikampanja perustui velkapornolle, nyt otetaan eniten velkaa ikinä. Luotiin velkajarrumekanismi, johon ei sitouduttu, sen jälkeenkin ollut varaa veronalennuksiin, samalla huudetaan, että VL on vastuuton, kun jäi ulkopuolelle ja pelotellaan demareiden politiikalla - vaikka tämä hallitus vei Suomen tuplatarkkikselle ja 2 luottoluokittajaa laski luottoluokitusta.
Ja pokkana mennään vaaleihin "vastuullisella" talouspolitiikalla- naurattaisi, jos ei itkettäisi.
Ja IL:n Koskinen vähemmän yllättäen haukkuu vasemmistopuolueita.
Vierailija kirjoitti:
Kokoomus vaati oppositiossa ottamaan enemmän velkaa yritysten tukemiseen, tämän jälkeen teki välikysymyksen velkaantumisesta. Vaalikampanja perustui velkapornolle, nyt otetaan eniten velkaa ikinä. Luotiin velkajarrumekanismi, johon ei sitouduttu, sen jälkeenkin ollut varaa veronalennuksiin, samalla huudetaan, että VL on vastuuton, kun jäi ulkopuolelle ja pelotellaan demareiden politiikalla - vaikka tämä hallitus vei Suomen tuplatarkkikselle ja 2 luottoluokittajaa laski luottoluokitusta.
Ja pokkana mennään vaaleihin "vastuullisella" talouspolitiikalla- naurattaisi, jos ei itkettäisi.
Ja IL:n Koskinen vähemmän yllättäen haukkuu vasemmistopuolueita.
Ei hauku vaan kertoo mitä SDP:n johto linjasi ihan itse Kouvolassa.
"Suomen talouden suunta on kääntynyt Samalla SDP:n ankeuttamispolitiikka törmäsi seinään.
Suomen talous kasvaa vauhdilla, investoinnit lisääntyvät ja työttömyys on kääntymässä laskuun. Hallituksen uudistukset tuottavat tulosta.
Samalla SDP:n talouspopulismi ja ankeuttaminen törmäsivät seinään. SDP on koko vaalikauden ripotellut tuhkaa Suomen päälle ja väittänyt, että hallituksen uudistusten vuoksi talous ei kasvaisi.
Itse asiassa juuri SDP:n johdolla Marinin hallituksen aikana suomalaisten ostovoima romahti. Tämä korpivaellus rasittaa yhä tavallisen suomalaisen kukkaroa. Hintojen ja sitten korkojen nousu söivät ostovoimaa.
Suunta on nyt parempaan: Suomalaisten palkat nousevat hintoja nopeammin ja hallituksen tekemät työn verotuksen kevennykset jättävät jokaiselle palkasta enemmän käteen.
Keskituloisen palkansaajan ostovoima kasvaa tänä vuonna yli 2 prosenttia – siis lähes 800 euroa vuodessa! Vuoteen 2023 verrattuna ostovoima on vahvistunut jo lähes 7 prosenttia.
Kasvu palvelee jokaista suomalaista. Kun yritykset uskaltavat investoida ja palkata, yhä useampi suomalainen saa töitä. Kun palkat nousevat ja työn verotus kevenee, työnteosta jää enemmän käteen.
Siksi olemme tehneet määrätietoisesti päätöksiä, joiden johdosta Suomessa kannattaa tehdä työtä, yrittää ja investoida. Näitä päätöksiä tulee jatkaa.
Jotta totuus ei unohtuisi, on palattava syksyyn 2021. Silloin kuluttajien luottamus aloitti poikkeuksellisen syvän romahduksensa. Johtuiko romahdus Sanna Marinin (sd) hallituksen toimista? Ei johtunut.
Romahdus käynnistyi siitä, kun energian hinta alkoi kallistua Venäjän otettua energia-aseensa käyttöön. Varsinainen syöksy kuluttajien luottamuksessa alkoi helmikuussa 2022, kun Venäjä hyökkäsi Ukrainaan. Pelko valtasi suomalaisten mielet. Energian hinnannousu sai inflaation laukkamaan ja korot nousuun. Nollakorot olivat nopeasti historiaa. Pohjakosketus kuluttajien luottamuksessa nähtiin joulukuussa 2022.
Edellä kuvattu surkeus heijastui työmarkkinoihin. Työllisyysaste lähti heikkenemään marraskuussa 2022. Työttömyys alkoi kasvaa huhtikuussa 2023. Oliko tämä maata hallinneen Sanna Marinin hallituksen syytä? Ei ollut, kuten ei sekään, että Suomen talous supistui 1,2 prosenttia vaalivuonna 2023.