Uutta yhteisvelkaa energiatukiin
Italialaisessa keskustelussa on noussut esiin ajatus siitä, että uusi energialaskuissa auttava yhteisvelka olisi ehtona sille, että kolmanneksi suurin EU-maa taipuu nostamaan puolustusmenojaan Naton huippukokouksessa viime vuonna sovitulle tasolle.
Italia vaatii, että EU:n liikkeeseen laskemia velkakirjoja eli eurobondeja, käytännössä yhteisvelkaa otettaisiin myös energian hintojen nousun takia vaikeuksissa olevien auttamiseen.
”Jos tämä kriittinen kustannustilanne jatkuu, ei vain raakaöljyn, vaan erityisesti polttoaineiden osalta, lisätoimenpiteitä on otettava käyttöön. On olemassa eurooppalainen politiikka, jonka ei pitäisi jättää valtioita yksin käsittelemään tällaisia tilanteita”, hän sanoo.
Squeri arvostelee tässä yhteydessä voimakkaasti Espanjaa, joka pohjaa energiapolitiikkaansa uusiutuvaan energiaan ja on siksi kärsinyt hintojen noususta esimerkiksi juuri Italiaa vähemmän.
Italialaisessa keskustelussa on noussut esiin myös ajatus siitä, että uusi energialaskuissa auttava yhteisvelka olisi ehtona sille, että kolmanneksi suurin EU-maa taipuu nostamaan puolustusmenojaan Naton huippukokouksessa
Kommentit (8)
Maksumiehenä ollaan ikuisesti, ei siitä mihinkään pääse.
Todetaan että tässä Italian mallissa Suomi pistettäisiin n myös suureksi nettomaksajaksi koska meillä on paljon tuulivoimaa..vaikka esimerkissä nostettiin tikun nokkaan Espanja..
Miksi ihmeessä EU:n pitäisi tulla vastaan Naton vaatimusten toteuttamisessa?
Annetaan Italian kiukutella, ei se meitä haittaa.
Vierailija kirjoitti:
Miksi ihmeessä EU:n pitäisi tulla vastaan Naton vaatimusten toteuttamisessa?
Annetaan Italian kiukutella, ei se meitä haittaa.
Niin eihän EUssa kaikki edes ole NATO maita..
Mutta selvää on että kiristys yritetään kohdistaa pohjois eurooppaan nettomaksajiin..maihin jotka on kustantaneet myös Ukrainaa kun taas Italia ei ole tukenut mitään
Jos tämä kriittinen kustannustilanne jatkuu, ei vain raakaöljyn, vaan erityisesti polttoaineiden osalta, lisätoimenpiteitä on otettava käyttöön. On olemassa eurooppalainen politiikka, jonka ei pitäisi jättää valtioita yksin käsittelemään tällaisia tilanteita”, hän sanoo....
Eli kokoajan on näillä vain tavoitteena laittaa muut maksamaan omia laskuja
EU ja NATO ovat kaksi eri organisaatiota. On jo tosi huvittavaa neuvotella NATO:n kanssa budjetista ja vaatia vastineeksi jotain EU:lta. Pitäisikö minunkin neuvotella työnantajan kanssa ylitöistä ja suostua tekemään niitä, jos vastineeksi verottaja suostuu laskemaan ylitöiden veroprosenttia?
Eteläisessä Euroopassa nyt huudellaan ihan mitä sattuu, jotta äänestäjät antaisivat ääniä.
Italiaan kisattiin aivan järkyttävän ä määrä ilmaista EU rahaa elvytystukeen muodossa 200 miljardia...
Yksi rahojen käytön ehtona oli vihreän siirtymän investoinnit ...mihin ne rahat oikeasti kului kun nyt huudetaan uutta ilmaista rahaa energia investointeihin.
Ai niin se linkki lähteeseen.
https://www.msn.com/fi-fi/uutiset/other/nyt-tuli-kova-vaatimus-yhteisve…