Taitaa olla tämän kesän helteet takana
Kommentit (35)
En usko, että ovat täysin ohi, elokuu on sentään vielä kesäkuukausi ja vasta alussa.
Lämpimiä säitä tulee varmaan vielä syyskuussakin, ainakin parinkymmenen lämpöasteen päiviä. Intiaanikesä siis luultavasti edessä.
Intiaanikesä tarkoittaa syksyllä tai syyskylmien jälkeen koittavaa kesäisen lämmintä jaksoa. Sana tulee Pohjois-Amerikasta. Suomalaisena vastineena intiaanikesästä käytetään myös nimiä Pärttylin pikkukesä tai akkain kesä.
Helsingissä on mitattu tähän asti yhteensä 10 hellepäivää. Yli 25 asteen lämpötiloja.
Eikö 18 - 23 lämpöasteet riittänyt ap.:lle?
Vaadit +25 helteitä?
Nyt on jo 2 yötä nukuttanut paremmin, kun kerrostaloasunnon lämpötila tippui alla 25 asteen. Tuuletusikkuna ovat olleet auki koko kesän.
Euroopassa ihmisiä kuolee helteiden takia ja ap toivoo Suomeen samaa?
Viime vuonna rikottiin helle ennätyksiä ja moni vanhus potkaisi kuumuuden takia tyhjää mutta pitää valittaa että on liian kylmä?
Minusta ainakin tämä kesä on ollut mitä mainioin, ei ole tarvinnut parvekkeelle mennä nukkumaan koska kämppä oli viime kesän helteissä 35c 5 viikkoa ja oli todella tuskallista.
Jos ap haluaa helteitä, matkustakoon Eurooppaan ja katsotaan missä kohtaa 40c helteet alkaa käydä terveyden päälle.
Vierailija kirjoitti:
Yhdeksän hellepäivää? Onko muka ollut noin monta? Tuntuu, ettei lämpötila ole kohonnut yli 25 asteen kertaakaan? Vai kohosikohan juuri silloin, kun itse olin reissussa.. siellä oli +32, joten ei haittaa.
Lähden vielä uudelleen reissuun tuollaisiin +30 lämpöihin, joten ei niin paljoa masenna, mutta väärä maahan tämä Suomi on ja täältä on päästävä pois.
10 hellepäivää Kumpulassa
Vierailija kirjoitti:
Nyt on jo 2 yötä nukuttanut paremmin, kun kerrostaloasunnon lämpötila tippui alla 25 asteen. Tuuletusikkuna ovat olleet auki koko kesän.
Tuuletusikkunoidenkin kanssa kannattaa käyttää järkeä, niitä ei nimittäin kannata pitää auki jos ulkona on kuumempi kuin sisällä.
Vierailija kirjoitti:
Helsingissä on mitattu tähän asti yhteensä 10 hellepäivää. Yli 25 asteen lämpötiloja.
Eikö 18 - 23 lämpöasteet riittänyt ap.:lle?
Vaadit +25 helteitä?
25-30 astetta on paras 👍
Ihana kesä on ollut! Sopivan vaihtelevaa.
Vierailija kirjoitti:
Helsingissä on mitattu tähän asti yhteensä 10 hellepäivää. Yli 25 asteen lämpötiloja.
Eikö 18 - 23 lämpöasteet riittänyt ap.:lle?
Vaadit +25 helteitä?
Ei ilmatieteen laitoksen mukaan ole kuin 2.
Se on ihan tuurissaan kesän säät. Tänä vuonna läsähti Keski-Eurooppaan korkeapaine, joka teki sinne helteen ja sateet ja viileämpi ilma ohjautui Pohjoismaihin. Joinakin kesinä se korkeapaine istahtaa tuohon rajan taakse, ja sitten hikoillaan 30 asteen helteissä viikkokausia. Mukavampi on elellä, kun ei ole niin kuuma.
No en kyllä tiedä, että missä Stadissa oli vaan 9 päivää, kun täällä mun Stadissa oli kuumia päiviä vaikka kuinka paljon. Eilenkin oli vielä klo 18 aikaan 24 astetta.
Ilmastonmuutos on ovelin huijaus mitä ihmiset on euron kuvat mielessä ikinä keksiny. Näyttää tosiaan katastrofaaliselta kun on ihan tavallinen kesä. Sadetta, aurinkoa, ukkosta ja lämpöä ollu koko kesän noin 12 - 20 astetta
Onneks suomalaiset ei oo niin tyhmiä että lankeaa tähän vedätykseen. Oli viikoittainen viikonloppujen vuoden ympäri väkeä vetävä bensalenkkareiden automiittikin koko kesän täynnä bensan ja dieselin käryä ja driftailtii ja kiihdyteltiin ja kumi palo entiseen malliin <3
Vierailija kirjoitti:
Ilmatieteenlaitoksen mukaan tsadissa on ollut 2 ja turussa 1 hellepäivä 2026
Joko YLE uutisoi että mitään ennätyslämmintä kesää ei tänä vuonna ole?
Vai eikö YLE olekaan puolueeton media joka ei aja ilmasto rahastusagendoja käskyjen mukaan?
Alkukesästähän YLE kertoi miten ennätyslämmin kesä on. Tämähän ei pidä paikkaansa. Joten asia on syytä korjata pikaisesti.
Mä en ole edes uinut tänä kesänä Suomessa kertaakaan, ainakaan vielä.
Tässä kerkesi aiempina 2020-luvun kesinä tottua jo lämpimään, joten tämä kesä tuntunut tosi kylmältä.