Turku kielsi kestovaipat päiväkodeissa!
Turun päivähoidossa alkoi vaippasota
9.10.2008 11:40
Turku on määrännyt kestovaipat kieltoon päivähoidossa, kertoo Turun Sanomat.
Kestovaipat ovat yleistyneet vähitellen.
Yhtäkkinen kestovaippakielto tuli voimaan keskiviikkona Turun päivähoidossa. Vanhempien on vastaisuudessa vietävä kertakäyttövaippoja hoitopaikalle. Kielto aiheutti suurta närää kestovaippoja suosivissa perheissä.
Määräys perustuu terveystarkastajan ja terveystoimen hygienihoitajan lausuntoon, jonka mukaan kestovaippa ei kuulu päiväkotiin.
Kestovaipat yleistyneet
Päiväkodeissa käytetyt kestovaipat on suljettu pussiin, jonka vanhemmat ovat vieneet kotiin pesuun. Terveystarkastaja Sinikka Holstin mukaan kestovaipoista koituu päiväkodissa säilytysongelmia.
- Hajuongelma on ihan hirveä. Niitä varten pitäisi olla kylmäkaapit. Jos vaippa muhii lämpimässä kahdeksan tuntia, on haju hirveä, kun pussi viedään kotiin, sanoo Sinikka Holsti Turun Sanomille.
Kaupungin hygieniahoitaja Niina Aalto toteaa kestovaipan hygieniariskin olevan isompi kuin kertakäyttöisen, joka viskataan heti roskiin.
Kestovaippayhdistyksen varapuheenjohtaja Stiina Aho katsoo kiellon perustuvan tietämättömyyteen.
- Jätökseen ei ole tarve koskea yhtään enempää kuin jos olisi kyse kertakäyttövaipasta.
Laajat nettikeskustelut
Määräys aiheutti useita keskusteluja internetissä. Vanhemmat ihmettelivät kaupungin nopeaa päätöstä.
Nettikeskusteluissa vanhemmat toteavat Turun pilaavan maineensa hyljeksiessään ekologista vaippavaihtoehtoa. Turku on tiettävästi ensimmäinen kestovaipat kieltänyt kaupunki.
IL
Kommentit (130)
Tekstistähän kävi ilmi, että kestovaippoja ei aleta pesemään päiväkodissa, vaan ne suljetaan pussiin, joka annetaan vanhemmille sitten iltapäivällä mukaan. He pesevät vaipat, eivät hoitajat.
Miten tämä toimenpide on hankalampi kuin vaipan kääriminen ja laittaminen roskiin.
Jokainen vaippa laitetaan erikseen muovipussiin kotiin kuljettamista varten. Tuskin noita kakkapusseja uusiokäytetään. Ja pussien säilöminenkin pitkin päivää ongelmallista. Pusseja voi kertyä useita kymmeniä, missä niitä kaikkia säilytetään niin etteivät esim. mene sekaisin keskenään.
Pitäisi päiväkodissa olla yksi extrahuone kakkakestojen säilömiseen. ja kun lapset vielä 3-4-vuotiaanan tuntuvta kulkevan vaipoissa, niin täytuisi palkata yksi kestovastaava päiväkotiin lisäksi. Tosin olishan siinä työtä jollekin työttömälle.
meillä ainakin tehtiin niin, kun lapsi vielä vaippaa käytti, että kaikki vaipat sullottiin samaan pussiin ja pussi kiinni, ei vie mitenkään kohtuuttomasti kenenkään aikaa.
Ja kuulkaas kyllä ne kertakäyttövaipatkin haisee siellä roskiksessa!
Lisäksi en oikein ymmärrä, mitä ihme kestovuoria sinne päiväkotiin voisi edes tulla, kun suurin osa lapsista kuitenkin käyttää kertakäyttöisiä.
vaan jokaisella on omeltuna/ostettuna kosteussulkukankainen iso pussi, johon mahtuu päivän jokainen vaippa.
Taitaa olla linjoilla yhtä tietämättömiä kuin päätöksen tekijätkin.
t. päiväkodin hoitaja, joka mielellään vaihtaa kestovaippoja
En pidä kovinkaan hygieenisenä sitä, että päiväkodissa, puutteellisissa säilytystiloissa, lojuu jopa kymmeniä pissaisia ja kakkaisia kestovaippoja. Ne kertakäyttövaipat ovat siinä mielessä eri asia, että niitä voi päivän mittaan kuljetella roskiin, eikä niitä jää lojumaan sinne ja tänne. Hankalalta kuulostaa, jos pitäisi jokaiselle lapselle laittaa omat muovipussit nimineen päivineen, joihin sitten lajiteltaisiin kestikset. Ja käytän itsekin kestovaippoja lapsella, mutta osaan käyttää myös järkeäni.
ostakoon nämä luomuäidit niitä.
Voin kuvitella, että haju on tosiaan ongelma.
Pitäkööt pienet vaippapeppunsa kotona!
Tekstistähän kävi ilmi, että kestovaippoja ei aleta pesemään päiväkodissa, vaan ne suljetaan pussiin, joka annetaan vanhemmille sitten iltapäivällä mukaan. He pesevät vaipat, eivät hoitajat.
Miten tämä toimenpide on hankalampi kuin vaipan kääriminen ja laittaminen roskiin.
vaan jokaisella on omeltuna/ostettuna kosteussulkukankainen iso pussi, johon mahtuu päivän jokainen vaippa.
Taitaa olla linjoilla yhtä tietämättömiä kuin päätöksen tekijätkin.
t. päiväkodin hoitaja, joka mielellään vaihtaa kestovaippoja
ja katsokaa missä tiloissa niitä paskaisia vaippoja pitäisi säilyttää! Wc-tilat ovat pieniä, niissä ei ole tilaa säilytellä vaippapusseja, kertiksille on usein isot roskikset, joissa vaipat ei haise.
Käytännössä vaippapussit pitäisi siis säilyttää samoissa lokeroissa kuin lasten vaatteetkin, tilassa, jossa myös leikitään. Vaikka kuinka pussi suljetaan, niin kyllähän se haju sieltä läpi pääsee.
YÖKS!
kun vaipat on kotona täytetty käyttökuntoon (tarrat/nepit kiinni ja avot, valmis) tai ovat AIO vaippoja tai housuvaippoja. Se on selvää, ettei päiväkodin tehtävä ole harsoja taitella.
on muuten yleensä niitä kertisten käyttäjiä. Kestovaippoja käyttävät lapset oppivat nopeammin yhdistämään pissaamisen sitä seuraavaan märältä tuntuvaan vaippaan. Ymmärrän kuitenkin ettei liisterikakkaisia vaippoja haluta päiväkodissa säilöä. Toisaalta en näe samaa ongelmaa pissavaippojen kanssa. Meilläkin kakat tulee yksinomaan pottaan.
t. äiti ja osakestoileva, puolikuiva 1v8kk pph:lla
kunkin kestoilijan kestoille. ämpärissä etikkavettä ja sinne heitetääbn likaiset. vanhemmat itse huuhtaisevat ämpärin ja keräävät vaippansa lähtiessään. Ei haise. Eikä takuulla työllistä ketään sen enmpää kuin kertiksetkään -- kestoistakin huuhtaistaan/heitetään kakkapökäle pyttyyn ennen ämpäriin laittamista, aivan kuten kertiksistäkin ennen roskiin viemistä. Noin puolet lapsista kestoilee. Ja harva käyttää vaippaa enää kolmivuotiaana kestoilijoista, kertisperheet on sitten ihan eri juttu. meidän kestopoika oli kuiva kun meni päiväkotiin, oppi 2-vuotiaana ja päiväkodin aloitti puoli vuotta myöhemmin.
sovittu on, että käytetään taksuvaippuja/etukäteen täytettyjä vaippoja niin laittaminen vie tasan sen saman ajan kuin kertiksenkin laitto. meillä taitavat hoitajat ihmetellä ennemminkin niitä kertispellejä...
Eli ei kulu muovipussitkaan (kun joku sitä ihmetteli). Väitän, että kakkakertis roskiksessa haisee paljon voimakkaammin kuin kesto. (Kertiksistä tehdään nykyään sellaisia, että ne alkaa haista pahalle, jotta kuluttaja vaihtaisi niitä useammin ja näin ollen ostaisi enemmän)
Ja etenkin jos hoitajalla liikenisi sen verran aikaa, että huuhtaisisi nopeasti keston, puristaisi kuivemmaksi ja laittaisi vaippapussiin odottamaan, hajuhaitat olisivat olemattomat.
Järjetöntä, että kestot kiellettiin Turussa. Todella todella epäekologista ja osoittaa syvää ajattelemattomuutta ja tyhmyyttäkin.
Tuo nyt kuulostaa vielä älyttömämmältä. Mihin mahtuu rivi etikkaämpäreitä niin ettei lapset vahingossakaan pääse niihin koskemaan?
leviämään kun säilytellään pusseissa vaippoja ja kakkojen kanssa hääritään, Kun on kertakäyttöinen, ei vaipan sisäosaan tarvitse koskea. Pusseja sitten kaatopaikat täynnä.
ihan oikeestiko on olemassa niin itsekkäitä vanhempia että vaativat että heidän kullanmurunsa saavat erikoiskohtelua muiden kärsiessä. Kotona voivat kestoilla, mutta ei hoidossa. Selvä terveysriski. Vähentää viihtyvyyttä ja lisää työtä(ja peräänkattomista)
Itsekin olen kestoillut, mutta niin itsekäs en ole että olisin päikkärissä vaatinut samaa.
Kohtuutonta ylityöllistetyille hoitajille hommailla kestojen kanssa.