Ääh... Miksei lapset ole 2-vuotiaita jo syntyessään??
Haluaisin toisen lapsen, mutta musta ei ole enää hoitamaan vauvaa. Saan unenpuutteesta psykoottisia oireita ja pelkään tekeväni jotain pahaa muille ja itselleni. Lisäksi en muutenkaan ole yhtään vauvaihminen, vasta tuossa kahdesta ikävuodesta ylöspäin lapsen alkavat olla parhaimmillaan.
Raskaana tykkään kyllä olla.
Miksi en ole mies??
Kommentit (10)
Mulla jäi kahteen, en vain kestä vauva-aikaa.
Mulla on nyt 2v 9 kk ikäinen esikoinen, ja elämä on alkanut hänen kanssaan olla todella mukavaa ja helppoa. Juuri tällä hetkellä uhma ei pahemmin oireile, tyttö on suloinen hauskoine juttuineen, nukkuu heräilemättä 12-13 h yössä jne. On ihana seurata lapsen kehitystä, maailmaan tutustumista jne. Ja kuitenkin hän on vielä äidin pieni, joka haluaa tulla syliin.
Mutta voi taivas mikä työ tuon nyt 6 kk ikäisen kanssa vielä pitää tehdä, että sen saa tuohon mukavaan ikään.. Onneksi mulla sentään pahin (eli vauvavuoden eka puolisko) on jo takana. Lapsiluku täynnä.
no ala sijaisvanhemmaksi...siis yli 2 v:lle
lapsi, ja vauva-aika tuntuu ihanalta! Vaikka meidän vauva on, no, hieman vaativa, on silti ihanaa elää tätä aikaa.
Muuten, imetitkö, ap? Mä pelkäsin etukäteen, mitä rikkonaiset yöt tekevät mulle, olenhan kärsinyt kausittaisesta unettomuudesta jo ihan nuoresta asti, mutta imetyksen ansiosta hormonit ovat auttaneet mua muuttuneessa unijärjestelyssä. Eivät ne tietenkään varmaan kaikkia auta, mutta itse koen hyötyneeni niistä. Samoin nukkumajärjestelystä, vauva nukkuu meidän sängyssä, joten mun ei tarvitse nousta yöllä.
Ja enköhän mä kokeillut kaikkee, mutta se nyt on varmaan ihan normaalia että vauvat valvottaa.
Ja en voi sille mitään että muhun tuo valvominen vaikuttaa keskimääräistä negatiivisemmin.
ap
meillä on 1 lapsi ja lapsiluku täynnä
pikkuvauvan kanssa kyllä jaksaa. 2-vuotiaana alkaa uhma ja kaikenlainen rasittavuus, kun vähän pitäisi jo osata itse mutta mitään ei kuitenkaan tehdä. Ei helvetti. Voisipa hypätä pikkuvauvavaiheesta suoraan vaikka esikouluikään.