lapsi ei saanut koulussa ruokaa, miten toimisit?
Hain tokaluokkalaisen lapseni koulusta klo 12.
hän kertoi ettei saanut ruokatunnilla kuin maitoa ja näkkileipää kun oli sähköt poikki.
sähkökatkoksesta koulu oli saanut tiedon jo aikaisemmin, energiayhtiön kirjeellä.
koulussa on oma keittiö ja keittäjä.
muut olivat saaneet ruokaa sitten 12.30 kun sähköt olivat palanneet.
mitä te tekisitte? onko ok että koulu ei huolehdi siitä että ruokaa on ennalta ilmoitetun sähkökatkon aikana?
kaupungissamme on keskuskeittiö jos muut isommat koulut saavat ruokansa.
Kommentit (55)
kun ei sähköjä ollut?
Lapsesi sai syötävää ja olisi varmaan saanut sen lämpimän ruuankin jos olisi ollut paikalla kun ruoka tarjottiin.
miksi ei tarjottu mitään muuta kun kerran ollut mahdollisuus varautua! Mitä he tiesivät miten pitkä päivä lapsella tulee olemaan ilman ruokaa. Eivät voineet tietää että meneekö lapsi suoraan kotiin vai kenties jonnekin muualle! Totta kai kysyisin asiaa...
tarjoamaan tuhdimpaa ruokaa kuin vaan näkkäriä! Kysyisin tietty asiasta...meillä lapsi usein menee suoraan koulusta harrastukseen ja tarvii sen kouluruoan!
miksi ei tarjottu mitään muuta kun kerran ollut mahdollisuus varautua! Mitä he tiesivät miten pitkä päivä lapsella tulee olemaan ilman ruokaa. Eivät voineet tietää että meneekö lapsi suoraan kotiin vai kenties jonnekin muualle! Totta kai kysyisin asiaa...
jälkeen ei taida kuulua koululle?
Se on outoa, etteivät tiedottaneet vanhempia, vai löytyykö repusta joku lappu? Eli silloin vois varautua etukäteen, mutta kun hait, niin varmaan pystyt tarjoamaan evästä aika nopeaankin?
porrastettu ruokailu, ja välillä mentiin normaalistikin syömään 12:30. En ole tähän päivään mennessä kuollut nälkään. Lapsesi olisi saanut ruokaa, jos olisi ollut koululla vielä tuolloin. Mitä oikein valitat? Pitääkä Yessica-Jaminasi syödä kahden tunnin välein, että varmaan paisuu kunnon palloksi?
mitähän se keittäjä olisi voinut tarjota, kun ei ollut sähköjä.
Väsääppä itse vaikka sadalle ruoka ilman sähköjä. Aika toivotonta. Lapset saivat leipää jolla nälkjä siirtyy siihen asti, että sähköt palaavat ja voivat saada lämpimän ruuan.
Koulun kuuluu tarjota kunnollinen ateria lapselle koulupäivän aikana jotta jaksaa sitten mennä vaikka sinne harrastukseensa suoraan koulusta!!!! Muutenhan voisi evätä kaikilta pieniltä lapsilta kouluruoka kun koulupäivä vains en 4h eikö totta?
ja antaisin asian olla. En heti nosta kissaa pöydälle. Kyse on yhdestä kerrasta, poikkeavasta tilanteesta eikä vahinkoja tapahtunut.
Jos toistuisi pidmpään, saattaisin sähköpostitse kysyä jatkotoimenpiteistä.
Ihmiset rutisevat niin naurettavan pienistä jutuista nykyään ihan heti. Pitäisi ensin rauhoittua, selvittää tilanne, todeta ettei kaikesta tarvitse aina niin aggressiivisesti polkea jalkaa.
Kai se välittömästi määkiminen saa valittajalle hetkellisen pätemisen huuman.
Koulun kuuluu tarjota kunnollinen ateria lapselle koulupäivän aikana jotta jaksaa sitten mennä vaikka sinne harrastukseensa suoraan koulusta!!!! Muutenhan voisi evätä kaikilta pieniltä lapsilta kouluruoka kun koulupäivä vains en 4h eikö totta?
Jos lapsella on koulupäivä vaikka 8-15, ruokailu on sanotaan klo 11, niin kello 15 on jo nälkä. Sen jälkeen voi sitten lapsi kuitenkin mennä vaikka harrastuksiin. Tässä vaiheessa on vanhemman asia pistää jotain evästä mukaan, ei koulu ala tarjota toista ruokaa varmuuden vuoksi, jos nyt joku sattuu johonkin menemään.
lämmin ateria kun kerran ei ole koulun vastuulla mitä koulun jälkeen tekevät ja miten jaksavat? Siinähän olisi melkoinen tapa säätää kunnilla :D
nyt olikin kyse siitä ettei lapsi ole saanut ollenkaan kunnon ateriaa koulupäivänsä aikana! Ei olisi ollut mahdoton ajatus hankkia sinne koululle esim kunnon sämpylää sen näkkärin sijaan. Takuulla pitäisi nälkää paremmin!
ja silti olen sitä mieltä että hänelle kuuluu parempi ateria koulussa kuin näkkäri. Ei ole liian vaikeaa varautua tai sitten ainakin tiedottaa kotiin että kunnon eväät mukaan!
Koulun kuuluu tarjota kunnollinen ateria lapselle koulupäivän aikana jotta jaksaa sitten mennä vaikka sinne harrastukseensa suoraan koulusta!!!! Muutenhan voisi evätä kaikilta pieniltä lapsilta kouluruoka kun koulupäivä vains en 4h eikö totta?
Poikkeuksen takia ei pidä evätä kaikilta ruokaa, silti koululle ei kuulu, mitä ja minne lapsi koulun jälkeen menee ja tekee, ja harvoinhan tietävätkään, hyvä niin. RUoka annetaan, kun on sen aika, jos on sähkökatko, annetaan edes näkkäriä...
lämmin ateria kun kerran ei ole koulun vastuulla mitä koulun jälkeen tekevät ja miten jaksavat? Siinähän olisi melkoinen tapa säätää kunnilla :D
Meillä eivät ainakaan tiedä.
ainakin varautua parempaan kuin näkkäriin ja PISTE! Lapsi tarvitsee säännölliset ateriat jotta jaksaa ja kyllä se vaan on koulun vastuulla katsoa että se yksi lounas tarjotaan.
Mitä te hölmöt oikein sekoilette?
Kyseessä ollut YKSITTÄISTAPAUS ja siitä kauhea poru.
Voi että mitä porukkaa. Huh.
että miksi ei edes lmoitettu kotiin. On se lapselle kyllä aika surkeeta jaksaa jollain näkkärillä kaikki kun eivät mene suoraan koulusta kotiin syömään. Melkoista logiikkaa sanoa ettei koulun tarvitse välittää milloin lapsi pääsee syömään koulupäivän jälkeem. Kyllä tarvii välittää silloin kun ei voida kunnon lounasta tarjota!!!
tokaluokkalaisella loppuu koulu klo.12 ja sieltä menee iltapäiväkerhoon, jossa välipala. Silti on monesti hyvin nälkäinen, kun ruoka-aika illalla töiden jälkeen on klo.17.
Jos siis jäisi koulussa ilman ruokaa, antaisin todellakin palautetta asiasta. Olisivat voineet varata vaikka sämpylää ja banaania ym. Jos hait lapsen normaalia aikaisemmin koulusta, niin sitten ei ole aihetta valittaa.
kyllä niilläkin vatsansa täyteen saa niin, että pärjää muutaman tunnin. miten sä valvot muutenkaan, että sun lapsesi syö koulussa aina vatsansa täyteen. mun poika elää usen koulupäivän pelkällä näkkärillä ja maidolla, jos on "pahaa" ruokaa. niin tekee myös moni muu.
Olisiko sinun lapsellesi ERIKSEEN pitänyt tarjoilla ruoka ennen klo 12.00 vaikka muilla oli ruokatauko 12.30???