Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mitä luulette millaista on 50v päästä [2076]

Vierailija
08.07.2026 |

Autot tuskin lentää yleisesti, koska sit pidetään turhana, mutta onko tietokoneet ja kännyt aivoissa jne?

 

Vai onko aika samanlaista kuin nyt???

Kommentit (15)

Vierailija
1/15 |
08.07.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Se joka ennustaa 50v. päähän, on päästään vialla. 10 vuottakin alkaa olla hakuammuntaa nykyisellä kehityksen tahdilla. Itse ennustan, että tekoälystä tulee ensivaiheessa kauhea floppi tai täystuho, mitkä valtuudet sille päätetään antaa.

Vierailija
2/15 |
08.07.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos teette muutoksia nyt parempaan, inhimilliseen ja herätään mistä raha tulee eli syntyy, tilanne voi olla parempi. Jos on ohjelmoitu politiikkalammas tämä sama pyörii.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/15 |
08.07.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Maapallon keskilämpötila noussut neljä astetta. Viimeiset ihmiset elävät maanalaisissa bunkkereissa.

Vierailija
4/15 |
08.07.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

No, ainakin Suomi on kuin Somalia tai Afghanistan nyt.

Vierailija
5/15 |
08.07.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täällä on silloin Herran 1000 vuotinen valtakunta.

Vierailija
6/15 |
08.07.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Päivittäinen arki ja yhteiskunta

Päivärytmi: Elämä jäsentyisi viiden päivittäisen rukoushetken ympärille. Kaupat ja virastot sulkeutuisivat rukousten ajaksi.

Sukupuolten erottelu: Julkinen tila olisi jaettu. Naisten ja miesten kohtaamista työpaikoilla, kouluissa ja vapaa-ajalla rajoitettaisiin voimakkaasti.

Pukeutumissäännöt: Julkisilla paikoilla vaadittaisiin siveellistä pukeutumista. Naisilta edellytettäisiin peittävää huivia (hijab) tai kokovartalohuntua (burka/niqab) ja miehiltä konservatiivista vaatetusta.

Moraalipoliisi: Kaduilla partioisi viranomaisia, jotka valvovat pukeutumista, rukouksiin osallistumista ja julkista käyttäytymistä.

Lait, talous ja oikeusjärjestelmä

Šaria-laki: Maallista lakia ei olisi. Oikeusistuimet soveltaisivat islamilaista lakia, ja rangaistukset (kuten ruumiilliset rangaistukset) olisivat julkisia.

Talousjärjestelmä: Pankkitoiminta seuraisi islamilaista pankkijärjestelmää, jossa korko (riba) on kielletty. Varallisuudesta kerättäisiin pakollinen almuvero (zakat).

Viihde ja kulttuuri: Musiikkia, elokuvia, teatteria ja kirjallisuutta sensuroitaisiin ankarasti. Vain uskonnollisesti hyväksyttävä taide ja media olisivat sallittuja. Alkoholi, uhkapelit ja porsaanliha olisivat laittomia.

Eri kansanryhmien asema

Muslimien velvollisuudet: Muslimimiehillä olisi velvollisuus osallistua yhteisöllisiin rukouksiin ja tarvittaessa puolustus- tai laajentumissotiin (pyhä sota / jihad).

Vähemmistöjen asema: Muut "Kirjan kansat" eli kristityt ja juutalaiset saisivat dhimmi-aseman. He saisivat harjoittaa uskontoaan rauhassa, mutta heidän tulisi maksaa erityistä suojeluveroa (jizya), ja heillä olisi alempi juridinen asema kuin muslimeilla. Ateismi tai polyteismi olisi kokonaan kiellettyä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/15 |
08.07.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

No liikenne nyt varmasti muuttuu. Ja sää. Ja maahanmuuttajia on pohjoismaissa entistä enemmän. 

Ensimmäisenä edulliset robottitaksit ja pienet robottibussit yleistyvät ja niistä tulee halpoja, todennäköisesti suosituin liikkumismuoto kaupungeissa. Saattaa olla että yksityisautojen määrä tämän myötä vähenee kaupunkien keskustoissa.  

Raitiovaunujen lippuhintoja joudutaan korottamaan, mikä johtaa matkustajakatoon ja lopulta joidenkin raitiovaunulinjojen lakkauttamiseen. Mm Länsi-Helsingin pikaraitiovaunulija puretaan turhana. Metroa sen sijaan laajennetaan lentokentälle.. 

Energiaa saadaan auringosta, tuulesta ja pienydinvoimaloista. Energiasta tulee halpaa. 

Myrskyjä ja pahoja helteitä on paljon. Kaikissa  rakennuksissa ja asunnoissa on jäähdytys ja aurinkoenergiaa keräävä ulkokuori. Asuinalueiden keskelle suunnitellaan metsiä. Ja 2010-2026 rakennetut korkea, ylitiiviit ja rumat kerrostaloalueet puretaan. Komamatkoja tehdään viileään. 

Merenpinta nousee ja kauppatori alkaa jäädä veden alle.  Itä-Suomen järvet kuivuvat. Ilmastopakolaisia alkavat matkustaa maapallon viileämpiin ja korkeampiin osiin.  

Väestökasvu pysähtyy Intiassa ja Afrikassakin. 

99 % maapallon väestöstä on koulutettua.

Vierailija
8/15 |
08.07.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

En tiedä. Vain sen tiedän, että olen kuollut. Olisin tuolloin 117.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/15 |
08.07.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ydinsodan saastuttama maailma jossa ihmisen on vaikea selvitä.

Vierailija
10/15 |
08.07.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onneksi ei tarvitse olla sitä näkemässä ja kokemassa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/15 |
08.07.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pimeetä varmasti, ahistaa ja matoja silmissä ja suussa. 6 feet under.

Vierailija
12/15 |
08.07.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

50-vuoden päästä kodeissa on ilmastointi, kotiautomaatio, siivous-ja kodinhoitorobotit joille suunnitellaan kaikkiin asuntoihin tilavaraus kuten jääkaapille nykyään. 

Kaikki autot ovat sähköisiä ja automaattisesti liikkuvia.  Omakotitalojen pihoilta nousee ihmisiä ja tavaroita kuljettavia droneja tai pieniä dronea muistuttavia sähköhelikoptereita.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/15 |
08.07.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suomi menestyisi seuraavan 50-vuoden aikana muuten hyvin, mutta koska väestö ikääntyy eikä maahanmuuttajat korvaa tilannetta tarpeeksi eivätkä suomalaiset lisäänny, talouskasvu pysyy matalana.

Vierailija
14/15 |
08.07.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

50-vuoden päästä ihmiset on hoidettu laihdutuslääkkeillä hoikiksi ja terveiksi. Lihavia punkeroita ei näe enää missään. Ja pyörätuolilla liikkuvia on entistä vähemmän. Raajat hoidetaan kuntoon ja ihmisen varaosia osataan kasvattaa tai tehdä. 

Työelämässä ollaan 75 vuotiaaksi koska väestö vanhenee, mutta pysyy terveenä pitkään. Alzheimeriin on löydetty hoito. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/15 |
08.07.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Silmälaseista tulee älylasit jotka muovautuvat säähän ja tarpeeseen.  

Silmien leikkaukset yleistyvät ja ovat kaikille ilmaisia.

Hammashoidot ja 3d-printatut implantit kuuluvat yleisen terveyden huollon tarjoamaan palveluun. Kaikilla suomalaisilla on tasaiset ja hohtavan valkoiset hampaat.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän yhdeksän kahdeksan