Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Tuomiopäivänpasuunat mediassa

Vierailija
30.06.2026 |

Nämä poliitikot, "ekonomistit", valtion virkamiehet jne. jotka maalaavat ankeampaa köyhempää tulevaisuutta meille suomalaisille tyyliin "olemme eläneet yli varojemme ja nyt on takaisinmaksun paikka. Elintaso laskee ja kaikki osallistuvat talkoisiin", heitä minä joskus pohdin.

Kuinkahan on, laskeekohan heidän elintasonsa ja osallistuvatko he talkoisiin edes niin, että heidän elintasonsa laskisi?

Epäilen. Lisäksi rohkenen väittää  että he ovat eläneet yli varojensa, eivätkä ole töihinsä päteviä, kun tässä ollaan.

En ole itse ollut rikas tai varakas koskaan, työpaikka on onneksi ainakin vielä. Tuhlailusta on minua turha syyttää ja tuskin olen ainoa.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
30.06.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sinä et ymmärrä taloudesta mitään joten sinukn ei kannata edes pohtia asiaa.

Vierailija
2/5 |
30.06.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli aloittaja ei ymmärrä yksityisen kansalaisen taloudenpidon ja kansantalouden eroa? Ai kauheaa... 😱

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
30.06.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

"Kuinkahan on, laskeekohan heidän elintasonsa ja osallistuvatko he talkoisiin edes niin, että heidän elintasonsa laskisi?"

 

Ei tietenkään koske heitä. Vastahan eduskunnan palkkioita nostettiin (hallitus: "ei voida mitään tälle, raha vaan tulee väkisin tilille") ja sijoitusverotusta ollaan keventämässä. Kansanedustajien määrääkään ei voida leikata vaikka Suomessa on suhteessa ihan tolkuton iso eduskunta, koska silloin heiltä menisi työpaikat.

Vierailija
4/5 |
30.06.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Sinä et ymmärrä taloudesta mitään joten sinukn ei kannata edes pohtia asiaa.

Millähän perustein moisen väittämän lausuit? Aloittaja muutenkin pohti näitä "pasuunoja" tai oikeastaan sitä, että he taitavat päästä tästä kuin koira veräjästä.

Ihmisiä ne on nekin. Kaikenmoisien "isoherrojen" kanssa olen ollut tekemisissä ja eivät he kaikki ole toimeentuloaan ansainneet. Päteviä on myös. "Ekonomistit" ja muut taitavat olla turhanpäiten hallitusten kokouksissa tekemättä juuri mitään isompaa ja palkkiot ylittävät kevyeen köyhän tulot.

Vierailija
5/5 |
30.06.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sama kuin niiden kanssa jotka puolestaan huiskii rahaa ympäri maailmaa julistaen, että meillä on varaa. Hekään eivät koskaan joudu kärsimään omista päätöksistään, eikä heitä saa vastuuseen mistään tekemisistään 

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi yhdeksän viisi