Miksi usein väitetään, että unissa ei ole älypuhelimia?
Ja jos sattuu olemaankin, niin niillä ei voi tehdä mitään.
Itse juuri viime yönä soitin unessa puhelimella, katsoin google mapsia ja käytin vielä hakuakin.
Kommentit (11)
Joo on ollut. Ja soittaminenkin on onnistunut.
Miten niin väitetään? Missä väitetään?
Varmastikin siellä missä näin sanotaan, osataan kertoa selityskin.
Onhan niitä. Voisi heittää vesilintua.
Vierailija kirjoitti:
Onhan niitä. Voisi heittää vesilintua.
Mitä tarkoitat tällä?
Ap
Minulla on aina älypuhelin, mutten saa koskaan sen näytön lukitusta auki. Yleensä unessa on hätätilanne ja pitäisi saada soitettua apua, mutta en onnistu.
Sattuipa aloitus kohdilleen. Juuri tunti sitten näin hyvin jännittävän unen, jossa liikuin suurkaupungissa polkupyörällä ja junalla ja jouduin kaikenlaisiin ongelmatilanteisiin. Kännykän akku oli niin vähissä, että jouduin navigoimaan ilman sen apua.
Ajattelisin, että ehkä uni simuloi todellista tilannetta, sillä minulta loppuu usein akku tärkeällä hetkellä, ja sitten taas toisaalta elin lapsuuteni ennen älypuhelimia, joten ehkä puhelin ei kuulu ongelmanratkaisuskeemoihini.
Viime yönä mun unessa oli vauvafoorumikin, tapeltiin vauvanpesuvatien väreistä.
Näin viimeyönä unta jossa tuntematon nainen kaatui pyörällä ja naama raahautui asfaltilla. Yritin soittaa apua älypuhelimellani, mutta hätäpuhelu ei koskaan yhdistynyt. Tämä on toistuva ongelma unissa, että hätäpuhelu ei koskaan onnistu.
En käytä älypuhelinta valveillakaan, joten en näe niistä myöskään unia. Mutta tietokoneita käytän unissani usein, yleensä ne toimivat jotenkin huonosti tai eivät ollenkaan. Ja viime yönä unessani oli hologrammeja! Jonkinlainen show, jossa kuolleiden julkkisten hologrammit tulivat hakemaan yleisöä huvipuistolaitteisiin. Minua noutamaan tuli Angela Lansbury.
Onko muiden unissa puhelimia?