Työllisyyskatsaus tänään ei lupaa hyvää
Työllisyyskatsaus tänään ei lupaa hyvää
https://www.tyollisyyskatsaus.fi/graph/tkat/tkat.aspx
Työllisyyskatsauksessa ei näy mitään hallituksen työllisyyttä parantavia vaikutuksia taaskaan!
Pitkäaikaistyöttömyys kasvussa edelleen ja laajan työttömyyden piirissä n. 400 000 työtöntä.
Työttömiä työnhakijoita 6% enemmän kuin vuosi sitten ja laaja työttömyys 3% korkeampi kuin vuosi sitten. Pitkäaikaistyöttömyys noussut myös kovasti. Työpaikkoja taas vähemmän.
Mitäs Matias Marttinen selittää...minkä tunnelin päässä se valo siintääkään?
Mihin väitetty talouden mystinen kasvu muka perustuu?
Kommentit (13)
Petteri ja Riikka jyrää työttömyysennätyksen!
Eniten työttömiä sitten 1998.
Yle: Työttömien määrä kasvoi suurimmilleen 2000-luvulla
Työttömien määrä Suomessa kasvoi toukokuussa suurimmilleen tällä vuosituhannella, kertoo Tilastokeskus.
Työttömiä 15–74-vuotiaita oli toukokuussa 376 000, mikä on suurin määrä sitten vuoden 1998. Viime vuoden toukokuussa työttömiä oli 308 000.
Myös 15–74-vuotiaiden kausitasoittamaton työttömyysaste nousi korkeimmilleen 2000-luvulla. Työttömyysaste oli nyt 12,7 prosenttia, kun se vuotta aiemmin oli 10,5 prosenttia.
Työllisyysaste jatkoi alenemistaan korona-ajan tasolle.
Viinikan mukaan työllisyysasteen trendi on ollut tällä tasolla viimeksi alkuvuonna 2021, jolloin oltiin vielä toipumassa koronapandemian aiheuttamasta notkahduksesta.
Työttömien määrä on nyt sama kuin lamavuosina !!!
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012098232.html
Kannattiko niitä työnteon esteitä luoda Orpo, Purra, Satonen ja Marttinen?
Ulkomaalaset työttömät voitas ainaki ajaa hankeen
Muistetaan että tuo työttömien kasvu johtuu ulkomaalasten kasvusta
Vierailija kirjoitti:
Muistetaan että tuo työttömien kasvu johtuu ulkomaalasten kasvusta
Persuilla on kätevä vastaus kaikkeen: mutku maaaaaamuuuuut! (Ja mutku Sanna.)
Noloa.
Ja silti elinkeinoelämä huutaa työvoimapulaa ja vaatii maahanmuuttoa
Vierailija kirjoitti:
Muistetaan että tuo työttömien kasvu johtuu ulkomaalasten kasvusta
Miksi OrpoPurra tuo sitten kolmansien maiden kielitaidotonta palkanpolkijaa ennätyksellisesti halpa-Aasiasta alipalkkatyöhön, joiden palkan jatkeena ja isäntäyritysten "palkkatukena" toimii suomalainen sosiaaliturva?
Ja demareiden lääke työttömyyteen on 50.000 lukutaidottoman moniosaajan rahtaaminen Suomeen joka vuosi :-)
Ei. Asuntokauppa on täysin seis. Perikuntien asuntoja ei saa myytyä mihinkään.
Sun vanhempien asunto jää sulle riesaksi tulevaisuudessa. Kukaan ei osta sitä.
Vierailija kirjoitti:
Ja demareiden lääke työttömyyteen on 50.000 lukutaidottoman moniosaajan rahtaaminen Suomeen joka vuosi :-)
OrpoPurra on tuonut niitä 50 000 - 70 000 vuodessa ja jo lähes 200 000. Vuodessa ehtivät nostaa määrän 250 000:een tällä menolla. Kummaa kun EK ja Etlakin vaativat "vain" 45 000 vuosittain. No ennätykset on tehty rikottavaksi, mutta tällä menolla työttömyysaste on lähes 400 000 OrpoPurran kauden lopulla.
Jos nyt työllisyys on pudonnut toukokuun 2026 tilaston mukaan koronakriisin lukuihin, työllisiä on kadonnut jo noin 100 000. Orpon ja Purran työllisyystavoite siis 200 000 työllisen takamatkalla, tarkoittaen noin 5 miljardin euron lisämenoja eli velanottoa vuosittain.
Talousosaajat pääsevät 10 kuukauden kuluttua takaisin Mäkkärin kassalle harrastamaan "osaamistaan".