Palveluseteli Varha?
Sellainen kysymys että onko jollain kokemusta Varhan palvelusetelistä Turussa? Oletan että eri puolilla Suomea tuossa on vähän eroja?
Pointti siinä, että läheinen sai muutaman palvelusetelin joita käytettävä yksityiselle mentäessä. Ennen palvelun sai suoraan terveyskeskuksesta, mutta ilmeisesti nämä ovat näitä hienoja uudisruksia. No itse palvelusetelin käyttöä varten piti kirjautua johonkin parastapalvelua sivulle. Sivu ei ensinnäkään ole kummoinen toteutukseltaan ja muutamia asioita jäi mysteeriksi.
Ohjeessa oli että palvelusetelin voi tulostaa ja sehän on otettava mukaan ja näytettävä sitten kun menee yksityiselle. Nyt en ymmärrä. Jos kerran on tehty niin sähköiseksi kaikki niin miksi ihmeessä pitää itse jollain koneella sitten tulostella tuollaisia? Eikö sitä mukamas saa jotenkin siihen puhelimeen näkyviin tai lähettävätkö ne setelit jos soittaa ja pyytää? Ei kukaan nyt ala jotain printteriä ostamaan tuollaisen takia.
Onko jollain kokemusta tai onko edes muualta Suomesta?
Kommentit (5)
Ihan riittää, että kirjoittaa talteen sen palvelusetelinsä numeron ja aikaa varattaessa mainitsee siitä palvelusetelistä ja antaa sen numeron siitä. Edellyttäen, että se paikka on sellainen, mihin tuo palveluseteli kelpaa.
Joo, aikaa varattaessa riittää, mutta paikalle mentäessä esim Mehiläinen vaatii että se seteli esitetään.
Vaatiiko muka? Eikö se numero riitä?
Vierailija kirjoitti:
Joo, aikaa varattaessa riittää, mutta paikalle mentäessä esim Mehiläinen vaatii että se seteli esitetään.
Sitten kannattaa olla yhteydessä siihen palvelusetelin myöntäjään ja pyytää häneltä vaikka paperisena se.
Anyone?