Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Käymäläseuran projektipäällikkö kavalsi hankerahoja - korvaukset yli 600000 euroa

Vierailija
22.06.2026 |

Nainen lähetti saamiaan hankerahoja paikallisille kumppaneille vähemmän kuin oli budjetoitu. Nainen käytti yhdistyksen tilivaroja maksamalla rahoilla yhdistykselle kuulumattomia maksuja. Lisäksi nainen nosti tileiltä käteisvaroja yhteensä noin 225 000 euroa.

Pirkanmaan käräjäoikeus tuomitsi naisen törkeästä avustuspetoksesta, törkeästä kavalluksesta ja kahdesta väärennyksestä vuoden ja yhdeksän kuukauden ehdolliseen vankeusrangaistukseen. Lisäksi naiselle määrättiin 30 tuntia yhdyskuntapalvelua.

Nainen velvoitettiin korvaamaan ulkoministeriölle 403 043 euroa väärinkäytettyjä valtionavustuksia viivästyskorkoineen. Lisäksi naisen tulee korvata yhdistykselle 225 000 euroa taloudellisesta vahinkoa viivästyskorkoineen. Naisen tulee korvata myös konkurssipesän oikeudenkäyntikulut.

https://www.aamulehti.fi/rikos/art-2000012087183.html

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
22.06.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

naisvihaa!

Vierailija
2/7 |
22.06.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Raha ei haise

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
22.06.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset
Vierailija
5/7 |
22.06.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Paskaduuneja ei ole. Joku kunkku ammoin kosketti mitä vaan se muuttui kullaksi. Jos olisi lyönyt kätensä paskaan olisiko tullut kultaa, selaa, seteleitä... Pojat ja tytöt, älkää yrittäkö sitä yksin kotona. 

Vierailija
6/7 |
22.06.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Käymäläseura Huussi ry ajautui konkurssiin vuonna 2024. Konkurssin taustalla oli vuonna 2023 paljastunut kehitysyhteistyöhankerahojen väärinkäyttö ja kavallus.

https://fi.wikipedia.org/wiki/K%C3%A4ym%C3%A4l%C3%A4seura_Huussi#cite_n…

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
22.06.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/nyt-puhuu-linnan-jatkoilla-riehunee…;

Liittyykö tapaukseen?

toimisiko tää

https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/nyt-puhuu-linnan-jatkoilla-riehunee…

"Minulta kysytään, että veronmaksajienko rahoilla miesystäväni on lentänyt Suomeen. Myös hänen sormuksiensa maksajaa on tiedusteltu. Itse hän on matkansa ja sormuksensa maksanut, hän on työssä käyvä ihminen, Huuhtanen muistuttaa."

Kovasti kiisti että olisi maksettu veronmaksajien rahoilla vaikka oli kavaltanut satoja tuhansia?

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kuusi kuusi