Hesari puskee luokkayhteiskuntaa
Marxilainen ajattelu luokkayhteiskunnasta oli jo pitkään unohdettu, mutta taas tuo jako on täällä. Ei riitä, että meidät jaetaan sukupuolen, sukupolvien, seksuaalisuuden tai etnisyyden mukaan. Marxillahan oli tarkoitus laittaa ihmiset vihaamaan toisiaan, vallankumous kun ei muuten ala millään sujua. Kova on taas yritys. Marx taputtaa helvetissä.
Kommentit (4)
Marxin valhe oli uskotella työväenluokan etiikan ja moraalin olevan korkeampi kuin porvaristolla. Valhe oikeutti vallankumouksen ja hetipian proletariaatin diktatuurin, jonka kauhun ja tuskan määrä oli valtava, kymmeniä miljoonia uhreja. Valhe elää ja voi hyvin intersektionaalisessa ideologiassa,
Vierailija kirjoitti:
Valehtelet taas.
Valehtelen Marxin velehtelevan? Eiköhän historia näyttänyt totuuden jo monta kertaa.
Luokkayhteiskuntaan kuuluu luokkataistelu, missä ihmiset keinotekoisesti jaettiin sorrettuihin ja sortajiin. Tämä on Marxin toinen valhe. Todellisuus on aivan muuta kuin pelkkää sortoa. Marxin tarkoitus olikin laittaa ihmiset vihaamaan toisiaan.
Valehtelet taas.