Pelastusliivipakko voisi tulla voimaan kesällä 2027
Koskahan joku poliitikko keksisi kieltää itsemurhat?
Niissä kuolee kumminkin lähemmäs 1000 henkeä vuodessa, joten pelastettavia olisi hieman enemmän kuin noita hukkuvia.
Tai jos eivät kieltäisi, niin tekisivät maasta asuttavamman ja hoidoista saavutettavampia.
Miten helvetissä poliitikkojen aika riittää tällaisiin lillukanvarsiin? Suurinta osaa hukkujista ei pelasta mikään pelastusliivipakko.
Kommentit (5)
S2 hukkuu kun ei osaa uida eikä osaa huutaa apua suomeksi. Elämä on.
Mua hirvittää kun näen soutuveneen, kaukana rannasta, yksi aikuinen soutaa, toinen istuu kokassa pieni lapsi sylissään, kaksi hieman isompaa lasta istuu muilla penkeillä eikä KENELLÄKÄÄN ole mitään pelastusliivejä.
Mitä tuollaiset aikuiset oikeastaan AJATTELEVAT vai eikä mitään?
Pelastusliivit ja kypärä pakollisiksi kaikille. Otsaan tatuoidaan päihde ja huumekielto kaikilla maailman kielillä. Silti jää huolen aiheita. Kuten syökö henkilö terveellisesti ja liikkuuko tarpeeksi. Poliitikot oikeastaan kaikista puolueista myöntävät että näihin asioihin pitäisi olla laki.
Tähän tarvitaan tietysti vähintään 100 pelastusliivivalvojaa kalusto, kalustonhuoltajat, alihankinnat sekä pari hr-projektikoordinaattoria ja manageria siihen päälle.
Loppukustannus tästä noin 20M€/v.
Ei tule sellaista lakia, älä unta näe. Ja jos hukkuu, niin ehkä on sen ansainnutkin. Varsinkin jos on prommilleja veressä. Ei huoleta juoppojen ja uimataidottomien hukkuminen.