Onko muita, joita alkanut kyrsiä Kemikaalicocktail- blogin asiantuntemattomuus?
Joskus kolme vuotta sitten löysin ko blogin, ja tykkäsin ihan hirveästi.
Samoihin aikoihin aloin kiinnostua terveellisemmästä ja luonnonmukaisemmasta elämästä, ja blogissa oli paljon kiinnostavaa asiaa.
Mutta vähän ajan päästä alkoi tökkiä... luulisin, että se hirveä vouhkaaminen, esim. kamala älämölö jostain Hälsans kök- soijapyöryköistä, että sisältävät natriumglutamaattia, ja sitten myöhemmin postaus, että "sorry kaverit, luinkin väärin tuoteselosteen.." Eikä tämä ole ollut ainoa lajissaan, puhumattakaan asioiden esittämistä faktoina ilman lähdekritiikkiä asiasta kuin asiasta.
Toistä mieltä oleva kommentoijaa nimitetään urpoksi jne.
Tämä kaikki vielä YLE:n rahoittamana... plääh.
Kommentit (11)
Kemikaalikimara-blogia voin suositella, siellä mennään aina asiantuntemuksella.
Olen ihmetellyt todella paljon sitä, että yle rahoittaa Kemikaalicocktailia, mutta ilmeisesti kun kirjoittajan henkilöllisyys on sopiva, niin rahaa irtoaa.
tehdäkseen asiantuntevaa blogia tuollaisesta erikoisaiheesta. Mutta se vaatisi kyllä lähteiden kertomista ja lähdekritiikkiä, eikä sellaista asioista vouhkaamista ilman syvempää taustaa.
Ehkä Noora vaan haluaa toteuttaa narsistisia piirteitään tuossa blogissa?
Ja hei, eihän toimittajalta voi kaikkea vaatia, niinku.
Toisaalta, kun on katsonut muutaman jakson Nooran "sisustus"-ohjelmaa, niin ehkä sitä toivoisi, että Noora tosiaan keskittyisi vain kemikaalibloggaamiseen.
Tero
URPOJA!!!
Pitihän se arvata, että ei Noora mikään OIKEA toimittaja ole, siis ainakaan koulutukseltaan vaan on suorittanut media-alan opintoja ja on siis MEDIANOMI.
Mikä oikeastaan ei olekaan yllätys.
Tero
jo pari vuotta sitten. Eniten blogissa häiritsee täydellinen lähdekritiikin puute ja ihme vouhkaaminen. No, tulee siellä silti joskus vierailtua lähinnä vihdearvon takia...
Itseäni on alkanut suorastaan ahdistamaan miten asiantuntemattomia kommentteja Noora laukoo totuuden torvena, ilman mitään kykyä ottaa asioista oikeasti selvää. Valikoi tutkimukset joihin uskoo ihan sen perusteella että missä on hänen ideologiansa mukainen lopputulos. Ja kehtaa vielä kritisoida oikeita asiantuntijoita jotka ovat alaansa vuosikaudet tutkineet! Todellinen disinformaation levittäjä. Ei muuten olisi niin väliä mutta kun hänellä on jo aika laaja seuraajakunta jotka tuntuvat uskovan hänen vääristelemiään juttuja ilman mitään kritiikkiä. Monesta asiasta olen samaa mieltä kuin Noora mutta hirvittää todella hänen kyvyttömyytensä tulkita tutkimuksia ja asiantuntemuksen puute. Nämä kun eivät ole mielipideasioita. Tai sitten ne pitäisi esittää ihan mielipiteinä tosiaan eikä tutkittuna tietona.
Kuudessa vuodessa ei vissiin ole tyyppi kovin muuttunut kun joku tämän keskustelun uppasi.
Nykyäänhän Noora tekee rahaa Madara-yhteistöillä ja muilla....
Valitettavasti kehitystä ei ole näkyvissä
Kemikaalicocktail on Kemikaalikimaran (http://kemikaalikimara.blogspot.com/) huono kopio.
Kemikaalikimaran kirjoittajalla on kompetenssia koulutuksen vuoksi, kun taas kemikaalicocktail on kammottavaa vouhkaamista ilman kunnon taustatietojen selvittämistä. Surullista tosiaan, että YLE tätä rahoittaa. Uusimusta on kaiken kaikkiaan ollut iso pettymys :(