Lue keskustelun säännöt.
Mikä tilanne pressaehdokkaiden suhteen?
Kommentit (4)
MTV3, virhemarginaali 3 prosenttiyksikköä:
1. Niinistö, 37%
2. Väyrynen, 12%
3. Haavisto, 11%
4. Soini, 7%
5. Lipponen, 3%
6. Arhinmäki, 3%
7. Biaudet, 2%
8. Essayah, 2%
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Mielenkiintoista tuossa on se, että gallup-tulos (kun huomioidaan virhemarginaali) ja google-tilasto antavat muuten saman järjestyksen ehdokkaille, paitsi että Haavisto on google-hauissa jopa kaukana Niinistön edellä. Tämä voi viitata siihen, että Haavisto saa vaaleissa yllättävän suuren äänisaaliin.
Kyllä sen jokainen tietää, sehän alkoi kehumaan kapitalisti-niinistöä presidentiksi enn ku se oli ilmoittautunut kisaan.
Mutta google-hakujen määrä kertoo. Ainakin juuri ennen persujen jytkyä puoluetta koskevien google-hakujen määrä kasvoi huomattavasti muihin puolueisiin nähden. Tässä tuoreehko google-hakutilasto:
http://getfile0.posterous.com/getfile/files.posterous.com/ottomatias/oz…
Järjestys:
1. Haavisto
2. Niinistö
3. Väyrynen
4. Soini
5. Arhinmäki
6. Lipponen
7. Biaudet
8. Essayah
Soini Arhinmäki ja Lipponen ovat lähes tasoissa, samoin perää pitävät Biaudet ja Essayah. Kolmen kärjessä erot ovat selkeitä ja Haavisto on ylivoimaisesti googletetuin ehdokas.