Selittäkää, miksi tuo Helsingin ratikkahankinta meni tuollaiseksi sekoiluksi? Ilmeisesti ollaan ostamassa kalliimmalla huonompaa.
Erikoinen kilpailutus se, että valinnan jälkeen nostetaan heti hintaa.
"Helsingin uusien ratikoiden lattiaratkaisu muistuttaa ongelmista kärsineitä ja käytöstä poistettuja Bombardierin vaunuja"
"Raitiovaunujen hankinta Stadlerilta on yhä ehdollinen sille, että HSL:n hallitus sekä Helsingin ja Vantaan kaupungit hyväksyvät hankintaan liittyvän suunnitelman enimmäishinnan korottamisen 61 miljoonalla eurolla."
https://www.tekniikkatalous.fi/uutiset/a/b19b795a-4d2b-4767-a90e-7cf918…
Kommentit (12)
Tuo kuulostaa yhtä hienolta kuin Ruotsin jäänmurtajakaupat. Tilasivat jäänmurtajan suomalaisen telakan sijaan ulkomaiselta telakalta, joka ei ole ikinä rakentanut yhtään jäänmurtajaa.
Kaupunkiliikennette ei suostu kertomaan poikkeaako tilattujen vaunujen rakenne ongelmallisiksi todetuista variotram-vaunuista? Eli siis ei poikkea. Ilmeisesti jostain syystä ei haluttu vaunuja kotimaasta vaan maksoi mitä maksoi ja hankitaan muualta.
Vierailija kirjoitti:
Kaupunkiliikennette ei suostu kertomaan poikkeaako tilattujen vaunujen rakenne ongelmallisiksi todetuista variotram-vaunuista? Eli siis ei poikkea. Ilmeisesti jostain syystä ei haluttu vaunuja kotimaasta vaan maksoi mitä maksoi ja hankitaan muualta.
Joku sai hyvät kampaviinerit.
Kilpailutuksissa pitäisi voida huomioida kotimaalaisten työntekijöiden työllistyminen ja heidän maksamat verot.
HELLsinkiloisten parasta osaamista.
Oli saatava eri vaunut kuin Tampereella, maksoi mitä maksoi.
Ilmeisesti kunnallisella puolella ei ymmärretä sitä, että urakoitsijoiden tarjoukset muotoillaan sellaisiksi että päästään halvalla sisään ja varsinainen kate tehdään sitten lisä/muutostöillä.
Eli tarjoaja käyttää hyväksi jokaista tarjouspyynnön pilkkuvirhettä, tulkinnanvaraisuutta ja muita nyansseja.
Siitä johtuu se, että kun soppari on tehty, kaupunki kehuu kuinka "olimme budjetoineet 300 miljoonaa mutta kilpailutimme niin kovasti että saamme sen 250 miljoonalla!" Ja loppulasku onkin sitten 500 miljoonaa..
Tämä on yksityisellä sektorilla ihan jokapäiväistä leipää. Parhaat rahat tehdään paperitöillä, siinä se varsinainen rakentaminen on sivuseikka.
Olennaista on kuka kaupoista tienaa eli kenelle väliraha päätyy. Hesan metron rakentaminen ja Siemens hyvänä esimerkkinä takavuosilta. Ihan menee Hesassa kuten Turussakin äskeisin ratikka-päätös, olennaista on miten urakat jaetaan ja kenelle. Saanee muutama poliitikko uuden kesähuvilan Hesassa koska samanlaisia on Turkulaisille poliitikoille luvassa.
No eihän sitä tarvi katsoa muuta kuin sitä, mikä puolue siellä on vallankahvassa niin ymmärtää miksi hommat kusee. Molemmat SDP:n johtamia kaupunkeja.
kaikissa hankkeissa ja hankinnoissa Suomessa on valtavat korruptiot... joku rikastuu tällä hankkeella ja sitä tukeneet poliitikot saavat omat bonuksensa ulkomaille piilotetuille tileilleen...
Suomessa ja EU:ssa pitäisi tehdä hei se mitä Trump teki USA:ssa eli aloittaa valtava korruptioiden metsästys ja alasajo...
No onhan se nyt selvää että mukavampaa lähteä Keski-Eurooppaan tekemään kauppaa kun otanmäkeen. Eihän sieltä saa edes ulkomaan päivärahaa, ja ravintolat on Kajaanissa.
Jotain pitää ryssiä kun siltahanke meni liian hyvin.