Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Työvoimakoulutuksen järjestäjä haluaa jostain syystä, että opiskelen uudestaan mitä jo osaan

Vierailija
04.06.2026 |

Aikani oltuani työttömänä päätin sitten mennä työvoimakoulutukseen, kurssille jossa arvelin voivani lisätä osaamistani ja sitä kautta työnsaantimahdollisuuksiani.

Eräs asia mitä en kuitenkaan ymmärrä on, että miksi ihmeessä kurssin järjestäjille tuntuu olevan aivan hirveä ongelma. että en olekaan välttämättä halukas kertaamaan aloittamaan opiskelemaan nollapisteestä uudelleen osa-aluetta minkä jo osaan ja mistä minulla on kokemusta viimeisimmästä työstäni ja että haluaisin oppia lisää niistä asioista missä osaamisessani on puutteita.

"Kyllä sun pitäisi ottaa tämä jo osaamasi asia osaksi kurssia, kun se olisi sinulle niin helppo suorittaa" joo, onhan se helppo suorittaa, mutta onko siitä mitään hyötyä että osaaminen ei lisäänny millään tavalla. 

Jostain syystä nämä järjestäjät eivät ole antaneet mitään muuta selitystä sille, että miksi heidän mielestään on niin ehdottoman välttämätöntä että en ainakaan yhden osa-alueen osalta opi mitään uutta. 

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kaksi kuusi