Sosiaalisesti sulkeutuneet naapurit
Mitä nämä tyypit on jotka ei reagoi mitenkään. Tervehdit tai sanot heille jotain ystävällisesti niin katsovat ohi ilmeettöminä. Onko jotain avohoitojuttuja? Pitääkö niitä pelätä? Ei ole tuttuja joten ei ole henkilökohtaista vaan toimivat varmaan kaikille noin. Tosi pelottavia ihmisiä.
Kommentit (11)
Ihan normi suomalaista jurottamista, anna olla.
Kurkkaa aina ovisilmästä, ettei käytävässä mene ketään ja kuuntele vielä oven raosta ja hiippaile hiljaa ulos, kun noin pelottaa. Vaikkei se sinun olettamasi skitsofrenia tartukkaan!
Vierailija kirjoitti:
Alimmista alinta kastia.
Sinä! Kyllä!
Vierailija kirjoitti:
Pidä etäisyyttä voi olla skizo.
Skitsofreniaa sairastava ei yleisesti ottaen ole vaarallinen muille. Eristäytyvät omiin oloihinsa monesti. Eli turhaa provoilua/leimaamista. Sen sijaan kiinnittäisin huomiota pakkomielteisiin muiden kyttääjiin. Sellaiset ihmiset ovat hyvin häiriintyneitä.
Aina kannattaa vähän pelätä. Väistellä ja olla hiljaa.
Kaikki ei näe jos tervehdit. Voi just katse kohdistua vähän sivuun. Tai tummennus laseissa estää illalla näkemisen tummissa kohdissa. Tai ei jaksa koko ajan moikkailla ihmisiä ja nyökkiä. Voi olla ajatuksissaan.
Asuin kolme vuotta yhdessä talossa, samassa kerroksessa yksi rouva ei ikinä vaivautunut sanomaan hei. Olin muuttamassa ja seisoin pihalla muutto auton luona, niin eikös matami tullut oikein juttelemaan. Hänkin kertoi muuttavansa piakkoin pois ja paljon muuta. Teki mieli sanoa, ei kiinnosta. Siis kolme vuotta katseli alta kulmain.
Pidä etäisyyttä voi olla skizo.