Tiina sai sakon......Mitäs mieltä tästä?
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/0a766ad1-2c51-477c-b9c3-09aba2cd…
Mielestäni Tiina napisee nyt aiheetta ja parkkifirmalle.
Taloyhtiö on päättänyt, että tunnusta käytetään myös omilla paikoilla ja Parkkifirma toteuttaa tätä käskyä.
Varmasti taloyhtiö on tiedottanut asiasta.
Nyt sitten Tiina keksii ihme selityksiä.
– Valvontafirman mielestä taloyhtiöltä hankitun pysäköintiluvan pitää olla näkyvällä paikalla, mutta missään ehdoissa ei sellaista lue, Tiina sanoo.
Tiina on välillä pitänyt lupalappua autonsa kojelaudalla, mutta joutunut ottamaan lapun ajon aikana pois, turvallisuussyistä.
– Se heijastaa tosi pahasti ja vaarantaa liikenneturvallisuuden, Tiina painottaa ja viittaa toiseen lähettämäänsä kuvaan.
Just ja joo. Karen?
Kommentit (10)
"Nykyaikana voisi olettaa, että luvan saaneet pystyttäisiin tunnistamaan rekisteritunnuksen perusteella ja näin erottamaan luvattomista."
Ihan oikeasti nyt :D Ei kannata olettaa yhtään mitään vaan laittaa se pysäköintilupa näkyville. Ihan oma moka.
Karen valittaa ja IL lähti tietsti mukaan tähän pelleilyyn.
Oma moka Tiina. Lue taloyhtiön tiedotteet ja noudata pelisääntöjä.
Onkohan Tiina vaatinut esimiestä paikalle?
Missä kaupungissa pysäköiti on noin vaikeeta🤔
Maksan parkkipaikastani 6€/kk, mitään parkkilupalappuja ei tarvita.
Ei ole häirinnyt parkkipatet tai pirkot.
Oli kyllä vähän outo juttu. Minun mielestäni on itsestään selvää, että jos on oma parkkipaikka ja siihen oikeuttava lupalappu, niin kyseisen luvan tulee olla näkyvillä. Miksi parkkipaten pitäisi alkaa arpomaan, onko kyseessä paikan omistajan auto vai jonkun muun?
Itselläni on työpaikalla ilmaiseen pysäköintiin oikeuttava kortti, joka ihan itsestään selvästi laitetaan näkyville, kuten esim.parkkikiekko.
Ja joo, heijastaahan se tuulilasista, jos sen siihen jättää, mutta otan sen joka kerran pois siitä, kun lähden kotiin ja aamulla sitten takaisin. Näin olen tehnyt viimeiset 6 vuotta enkä ole nähnyt tuossa mitään ongelmaa.
Ei oo tietoa et miten yleensä noissa lupajutuissa toimitaan et voidaanko sähköisesti varmistaa sitä pysäköintilupaa jostain järjestelmästä ja mites sitten jos lupaa ei vaadita esille laitettavaksi missään.
Mutta kuinka suuri vaiva on ottaa se lappu ja laittaa se näkösälle? Nuo perustelut on kyllä epäloogisia. Jos tietää nyt että sillä väistää sakot niin kuinka hankalaa se on laittaa oikein päin näkösälle versus että irtisanoo autopaikan ja etsii sitten niitä maksuttomia paikkoja? Ja se että sen valvontayrityksen pitäisi oppia kellä se on ja kellä ei, oli kyllä ihan uskomaton ajatus - eihän systeemit toimi niin että luotetaan työntekijöiden pysyvyyteen ja muistiin vaan sen pitää toimia kun tulee sijaisia tai uusia työntekijöitä. Tuosa työssä nyt oo mitään järkeä alkaa opettelemaan ulkoa asioita.
joku toinen suomalaine karen pillittää somessa, kun kuvasi ajoaan maantiellä yli 230 km/h nopeudella ja laittoi sen someen ja siitä joku teki ilmoituksen poliisille ja poliisi nyt tutkii asiaa, että hirveää vääryttä hän nyt kokee, kun joutui käymään kuulusteluissa ja kun ei mitään halunnut myöntää, niin poliisi päätyi sitten tekemään tilatutkintaa, eli otti puhelimen haltuun tutkinnan ajaksi ja tutki myös autoa. Kauheaa vääryttä, voi kyynel.
Onkohan Tiinan vaikee muistaa laittaa pysäköintikiekkoa sillon kun sitä tarvitaan?
Eikös invapysäköintimerkkikin pidä olla esillä autossa jos siihen on oikeus? Vai onko oletus että sekin oikeus pitää erikseen tsekata jostan?
Vierailija kirjoitti:
Onkohan Tiinan vaikee muistaa laittaa pysäköintikiekkoa sillon kun sitä tarvitaan?
Eikös invapysäköintimerkkikin pidä olla esillä autossa jos siihen on oikeus? Vai onko oletus että sekin oikeus pitää erikseen tsekata jostan?
pitää olla esillä silloin kun pysäköi invapaikalle. Ei tarvi laittaa, jos pysäköi normaalille parkkipaikalle
Aika selvää, että Tiina saa turpiinsa jos asia menee käräjille. Ja muutaman tonnin lisälaskun.
Nuo heilastejutut olivat jo lapsellisia. Ei sitä lappua ole pakko pitää siinä kojelaudalla ajaessa.