Miksi ihmiset tekevät niin ison numeron kuusenkerkkien keräilystä?
Että ollaan myös jopa valmiita soittamaan poliisit. 🤔
Kommentit (33)
Trollit taas vauhdissa. Luulevat, että kerkkien keräys pilaa metsän.
Kuusenkerkkä kasvaa seuraavana vuonna kyllä siihen. Turha itkeä taas kaikesta.
Perinteinen maksan satasen ettei naapuri saa 50€ mentaliteetti asuu tässäkin asiassa.
Miten se on ihmisten elämästä pois jos joku kerää vitamiinia? Ei mitenkään.
Vierailija kirjoitti:
Miten se on ihmisten elämästä pois jos joku kerää vitamiinia? Ei mitenkään.
Kateutta.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Miten se on ihmisten elämästä pois jos joku kerää vitamiinia? Ei mitenkään.
Kateutta.
Juurikin tämä.
Jos näkisin jonkun minun metsässä keräävän kerkkiä niin en saisi slaagia. Kuulin siis tähän 2% harvinaisuuksiin jotka eivät pahoita huvikseen mieltänsä.
Yhyy yhyy joku kerää metsässä syötävää yhyyyy
Vierailija kirjoitti:
Ne samat niistä mölisee joiden mielestä metsässä kasvavat mustikat ja sienet on heidän ja antavat niiden mädäntyä sinne. Jos joku tulisi kysymään että saako kerätä kerkkiä omaan käyttöön, niin enpä miettisi hetkeäkään miksei. Pari desiä kerkkiä yhdestä täysikasvuisesta kuusesta on ihan hyttysenpaska jolla ei ole minkäänlaista merkitystä kuusen vuosikasvulle.
Mietipä kun parituhatta muuta tekee tuon saman, niin ei ole kuusessa enää kerkkiä. Mikä pakko niitä on keräillä?
Toiset maanomistajat ovat tositarkkoja maistaan. Heitä ärsyttää jos joku edes kävelee heidän metsässään, vaikka se on ihan laillista. Saatikka, että joku poimii marjoja tai sieniä heidän metsästään. Laukaan Saviolla asuu eräs maanomistaja, joka on ripotellut riistakameroita sinne tänne ja kyttäilee kulkijoita. Sama tyyppi on laittanut yksityistielle ajokieltomerkkejä, vaikka hän ei yksin omista tietä, vaan siinä on monta omistajaa.
Tuohitöitäkin on kiva tehdä ja valuttaa mahlaa, tuota voimajuomaa. Ja joulukuusen voi, kuusethan kasvaat nopeasti ja tiheään.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Saat keräillä kuusenkerkkiä vain maanomistajan luvalla. Kuusenkerkät = puiden vuosikasvu.
Muutaman kerkän kerääminen isosta kuusesta ei vaikuta mihinkään merkittävään vuosikasvuun yhtään mitenkään. Joten senkun keräätte.
Ei siitä ole kyse
Etkös sinä keskustellut yhtäkkiä riistakameroista?