Työnhakuun vinkkejä
Hain työpaikkaa ja nyt haluaisin soittaa pari päivää hakemuksen lähettämisen jälkeen erottuakseni joukosta.
Mitä työnantajalta voisi kysellä?
Kommentit (4)
tuolla puhelinsoitolla enää erottuu joukosta? Koskaan en ole perään/etukäteen soitellut ja silti olen aina töitä saanut.
...voit siis toki soittaa tietenkin. Kysy hakuprosessista, onko hakemuksia tullut paljon ja minkälainen tausta hakijoilla on.
Voit myös kysyä työnsisällöstä tarkemmin ja tuosta paikan vapautumisesta, mihin edeltäjä meni. Lopuksi pari sanaa itsestä ja että toivot kovasti pääseväsi haastatteluun.
Muista, että työn hakeminen on myös sitä, että sinä myyt työpanostasi, siksi on tärkeää kysyä paikan ilmapiiristä jne. sitten haastattelussa. Ja puhelimessa myös sinä saat infoa, miltä mahdolliden esimies kuulostaa ( jos on sama kuin rekrytoija).
Mulla kerran oli aivan hössö tapaus puhelimessa ja haastattelussa, paha kyllä otin paikan vastaan ja hössö oli sitten vuoden mun pomona ja sen organisointitaidottomampaa ihmistä en ole tavannut :( Olis pitänyt uskoa vaistoonsa.
Nykyään kaikissa työnhakuvalmennuksissa jankutetaan, että pitää soittaa ja soittaa ja soittaa, joten niitä soittoja sitten tulee riesaksi asti. Kaikkein turhimpia ovat ne, jotka soittavat "erottuakseen", vaikkei ole mitään oikeaa asiaa tai kysymistäkään.
Tunnustellakseni maaperää. Olen kysynyt mm. minkälaista tyyppiä hakevat, mitä pitävät tärkeämä ominaisuutena, lyhyesti työnkuvausta ja miksi paikka on avoinna.
Tämä kaikki siis ystävälliseti ja turhia jaarittelematta, mutta kuitenkin puhun ihan rauhallisesti.
Lopuksi olen esitellyt itseni parilla sanalla, kertonut kuka olen ja vaikka että minulla on sen ja sen verran työkokemusta näistä ja näistä paikoista. Ja olen kertonut myös syyn miksi haen ko. paikkaa.
Mun mielestä sun olisi kyllä kannattanut soittaa tosiaa jo ennen hakemuksen lähettämistä, on mahdollista, että kun laitat sen hakemuksen niin positiivinen ? puhelu muistuu mieleen kun hakemuksesi käydään läpi.