Isoisää ei rytkäytetty päivystyksessä
Onko tämä muka normaalia nykyään? Isoisä vietiin päivystykseen rintakipujen takia ja siellä sitten “seurailtiin tilannetta” tuntikausia. Yhdessä vaiheessa sydän kuulemma pysähtyi hetkeksi, mutta ei rytkäytetty koska lääkäri arvioi ettei siitä olisi hyötyä hänen iässään.
No tänä aamuna tuli soitto että isoisä oli menehtynyt yön aikana.
En voi käsittää tätä meininkiä. Laitteet kyllä löytyy, mutta vanhuksia ei enää edes yritetä pelastaa. Jos kyseessä olisi ollut 35-vuotias työssäkäyvä ihminen, aivan varmasti olisi rytkäytetty saman tien ja tehty kaikki mahdollinen.
Tuntuu että tietyn iän jälkeen ihmisestä tulee terveydenhuollolle vain kuluerä. Surullista katsottavaa tämä Suomen meno.
Kommentit (11)
Rytkäytyshullu taas vauhdissa. Hän tarkoittaa että satavuotiaan isoisän testamentti olisi pitänyt ehtiä kirjoittaa uusiksi.
Vierailija kirjoitti:
Mitä on rytkäytys?
Deffa
Onko tällä joku outo fetissi tästä typerästä jankkauksesta? No, fetissit ovat kaikki outoja.
Hullu huomiohuoraa taas. Suoraan poistoon.
Rytkäytähän ap itsesi vaikka Puuiloon ostamaan pätkä tukevaa köyttä ja sitten syvälle metsään testaamaan painovoimaa kuusenlatvassa.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Mitä on rytkäytys?
Deffa
Ei, kyllä se on rytkäytin. ECT-hoidossa rytkäytetään aivoja sydämen sijaan. Psyk.sh.
Voisiko ap vihdoin rytkäyttää itsensä pois palstalta?
Ap edelleenkin sekoittaa asioita, vaikka tästä on jatkattu. Rytkäyttimellä ei tee mitään, jos sydän on pysähtynyt. Ei ole mitään rytmiä jota kääntää.
Vierailija kirjoitti:
Onko tällä joku outo fetissi tästä typerästä jankkauksesta? No, fetissit ovat kaikki outoja.
Niin, milloin on eno tai täti.
Mitä on rytkäytys?