Paljon yh äidin sopiva rahalahja 18v lapselle?
Järjestän myös synttärit nuorelle. Isä asuu toisaalla ja vie erikseen syömään ja antaa rahaa. Minulta kuulemma nuoren mielestä reilua myös odottaa 150-200e tai olen ilkeä ja pihi.
Kommentit (15)
Se mitä haluut ja on varaa antaa. Miten sun lapsi kehtaa vaatia tuollasta summaa?
Miks oot tehny lapsia jos on noin vaikeaa ettei kunnon lahjaa voi 18v antaa?! Muutkin antaa! Ei voi niin köyhä olla, ota lainaa! Lähes itku kurkussa oli kun sanoin etten olisi ko summia antamassa kun maksan elämisestä niin paljon.
Järjestäisin juhlat ja antaisin max 100e, koska rahankäyttö tuolla nuorella tuskin on kovin harkittua ja tää nuori taitaa myös asua luonasi, jolloin omalle rahalle ei juurikaan tarvetta edes ole.
Voit huoletta itse päättää taloustilanteen huomioiden. Itse olen viimevuosin antanut lapsille 50 euroa synttärirahaa. Sitä ennen kakskymppiä. Kun olivat molemmat alle 40 vuotta. Nyt siis yli 40 vuotta. Lahjassa aatos on tärkein ja talouden huomioiminen.
Ajokortti maksettiin, lisäks pienet juhlat, joissa kuohuvaa ja pikkusuolaista lähipiirille
Ravintolassa käytiin syömässä varsinaisena syntymäpäivänä. Tämä pätee jokaisen perheenjäsenen syntymäpäivään. Saa valita ravintolan. Oikein oli tyytyväisen oloinen.
Asuu ja huolehdin koko ajan valtavasti. Vaatteita, meikkejä, juhlintaa. Ap
Vierailija kirjoitti:
Voit huoletta itse päättää taloustilanteen huomioiden. Itse olen viimevuosin antanut lapsille 50 euroa synttärirahaa. Sitä ennen kakskymppiä. Kun olivat molemmat alle 40 vuotta. Nyt siis yli 40 vuotta. Lahjassa aatos on tärkein ja talouden huomioiminen.
Ei kai keski-ikäisille lapsille tarvitse enää antaa rahaa lahjaksi. Nehän on parhaiten tienaavassa iässä.
Ei lahjaa vaadita. Se on yllätys antajan maksukyvyn mykaan. Lahjasta kiitetään. Lapsi on ilkeä.
Anna hyviä kattiloita, paistinpannu ja kahvinkeitin (jos juo kahvia), niille on pian tarvetta kun nuori muuttaa omilleen.
Tiedät itse parhaiten, mihin on varaa ja millainen on mielestäsi kohtuullista huomioiden mm. tuo, että lapsellasi on myös toinen vanhempi.
Ajattelin 50e mutta olisi järkyttynyt..pikkusisarus oli vierellään ja yhtä mieltä 18v kanssa että n 150e on todellakin kohtuullinen enkä voi olla niin pihi ja köyhä etten näin merkittävänä päivänä anna kunnon lahjarahaa. Kumpikin olivat mulle tosi kiukkuisen ja järkyttyneen oloisia. Ap
18-vuotissyntymäpäivä ei ole sen ihmeellisempi kuin mikään muukaan syntymäpäivä. Panosta sen sijaan kunnolla ylioppilasjuhliin/valmistujaisiin.
Se mikä sinusta tuntuu sopivalta. Eiköhän lapsesi tiedä että olet yh ja vissiin tiukoilla.