Osaako joku neuvoa ulosotosta?
Kannattaako lainata rahat ja maksaa iso ulosotto pois? Vai opiskella persaukisena, kunnes se vanhenee?
Kommentit (11)
Kannattaa ottaa yhteyttä talous-ja velkaneuvojaan ja keskustella hänen kanssaan, mikä järkevintä.
Fiksuinta olisi tietysti maksaa ne pois, jos joku järkevä keino löytyy. Varmasti ulosottovirkailijan kanssa saa sovittua myös osissa maksaa oman kykynsä mukaan sitä ulosottosummaa.
Et saa olainaa ainakaan pitää löytyä takaaja.
Ei puhelinliittymiä jne.
Kantsii maksaa jos pystyy niin pois. Mutta kannattaa ottaa vapaaehtoinen lainakielto sitten ettei velkaannu lisää ja lisää ja lisää.
Tee kuitenkin takaisinmaksusopimus ulosotto virastossa , minkä verran pystyt maksamaan kuussa. Tuttuni saa myös maksuvapaita kuukausia.
jos on ulosotossa ei saa lainaa. ei myöskään jos saa tttukea.
Kaikki riippuu summasta ja siitä kuinka nopeasti se vanhenee. Mistä saisit lainaa ja kuinka kaun sen maksamiseen menisi? Aiotko opiskella joka tapauksessa? Opiskelijallahan on se etu ettei saa sitä opintolainaa niin on oikeutettu toimeentulotukeen (yleistuki) josta ei ulosotto peri kun on tuki eikä tuloa. Eli käytännössä pärjää paremmin kuin lainalla opiskeleva ja valmistuessa on kenties velaton toisin kuin opiskelutoveri jolla on luottotiedot ja 5 vuoden opintolaina maksettavana. Eipä ollut itsellä vaihtoehtoja muuta kuin antaa vanhentua. Näistä asioista on erittäin vähän tietoa missään. En kyllä opiskellut, mutta siinä tilanteessa ei edes olisi velasta ollut mitään haittaa. Et voi muuttaa kun et kovin helposti asuntoa saa enää. Et vakuutuksia etkä mitään muutakaan maksullista kuin maksamalla etukäteen vuodeksi. Eli jos merkinnät ei vielä näy tarkista liittymät, asunto, vakuutus ym. Asiat nopeasti kuntoon vanhenemisajalle.
Kannattaa tarkistaa myös veroprosentti. Palautkset menee aina ulosottoon vaikka tulosi olisivat alle suojaosan. Hyvin epäreilua. Siinä ei ostella 15 vuoteen mitään, koskaan. Paitsi jos saa toimeentulotukea.
Ulosotossa voi olla 10€ takia tai 10000000 € takia. Onhan siinä eroa miten kannattaa hoitaa.
Miks sulla on Ulosotossa velkaa? Puhut kuitenkin persaukisena elämisestä? Miten jouduit tilanteeseen jos persaukisuus on sulle uusiasia?
T.persaukinwn aina ja ikuisesti
Kaverin puolesta katselen.